Gazze'ye bomba yağdıran İsrail 7'si çocuk 20 Filistinliyi katletti

Gazze'ye bomba yağdıran İsrail 7'si çocuk 20 Filistinliyi katletti  .17791
  • Giriş : 29.02.2008 / 10:21:00

Hamas'ın düzenlediği ve bir İsraillinin ölümüne sebep olan roket saldırılarına misillemede bulunan İsrail dün Gazze'de 5, Nablus'ta 2 Filistinliyi öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Böylece son iki günde İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'ya gerçekleştirdiği saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 20'ye yükseldi. Ölen Filistinliler arasında 6 aylık bir bebek ile 7 çocuk da bulunuyor. İsrail'in öldürdüğü Filistinliler arasında Hamaslı parlamenterlerden ve örgütün önde gelen isimlerinden Halil el Haya'nın oğlu Hamza Halil el Haya da bulunuyor.

İsrail'in bu saldırısını takiben Sderot'a ve çevresine yağan Kassam roketlerinden biri önceki gün vurulan Sapir yüksekokulunda, İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter'in korumasını yaraladı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın sözcülerinden ve İsrail ile görüşmeleri yürüten Filistinli Temsilci Nabil Ebu Rideyne, İsrail'in sadece bir şey yaptığını, barış sürecini yok etmeye çalıştığını söyledi.

Abbas ise Ürdün'de yayınlanan El Düstur gazetesine verdiği demeçte, silahlı mücadeleye karşı olduğunu; ancak gelecekte İsrail'le yeniden silahlı mücadelenin başlaması ihtimalini tümüyle yok saymadığını belirtti.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşen İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise terörist olarak adlandırdığı Filistinlilerin roket saldırılarının devam etmesi durumunda çok ağır bir bedel ödeyeceklerini söyledi. Savunma Bakanı Ehud Barak da Gazze'de durumun daha da sertleşeceği uyarısında bulundu ve bir kara harekatının pek de uzak olmadığı mesajını verdi.

Dün ayrıca Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Nablus'taki Balata mülteci kampında, kılık değiştirmiş İsrail askerleri ile El Fetih'in El Aksa Şehitleri Tugayı militanları arasında çıkan çatışmada iki kişi hayatını kaybetti. Nablus kenti, ABD destekli güvenlik planının uygulandığı pilot kent olmuştu. Özel eğitimli Filistin güvenlik güçleri, kentte gündüz saatlerinde güvenliği sağlama yükümlülüğünü üstlenmişti. Filistin Yönetimi, özellikle Nablus'ta El Fetih'e bağlı El Aksa Şehitleri lider ve militanlarını, silah bırakarak, belirli bir gözetim süresinin ardından sivil hayata dönmeye teşvik ediyor.

İsrail, önceki gün başlayan Kassam füzesi saldırılarında 70 füzenin İsrail topraklarına düştüğünü ve bu füzeler sonucu bir kişinin öldüğünü açıkladı. Bunun üzerine Gazze'ye füze saldırıları gerçekleştiren İsrail, Filistin İçişleri Bakanlığı'na ait bir bina da dahil olmak üzere pek çok noktayı vurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious