Gazze'ye girecek doktorlara izin yok

Gazze'ye girecek doktorlara izin yok.14872
  • Giriş : 06.01.2009 / 21:15:00

Mısır'ın Gazze Şeridi sınırındaki Mısırlı ve yabancı doktorlar, İsrail işgali altında bulunan Gazze'ye girmek için günlerdir izin bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir Norveç tıbbi yardım örgütünün temsilcisinin bugün Gazze'ye girmesine izin verilmesine rağmen birçok doktor, sınır geçiş noktası yakınındaki küçük ve tozlu bir kafede geçiş izni için bekliyor.

Bekleyenler arasında bulunan Yunanlı anestezi uzmanı Dimitriyos Mognie, bunun utanç verici bir durum olduğunu belirterek, duygularını şöyle ifade etti:

"2009'da doktor yardımına ihtiyaç duyanlar var ve biz bunlara yardım edebiliriz ancak izin vermiyorlar. Bu delilik."

Yunanistan'ın Barış için Doktorlar örgütünden olan Mognie ve meslektaşı, beraberindeki tıbbı yardım malzemeleriyle 5 gün önce geldikleri Refah sınır noktasında, gruptaki diğer arkadaşlarının ülkelerine dönmelerine rağmen bekleyişlerini sürdürüyor. Mognie, yetkililerin güvenlik endişelerini anladığını ancak Gazze'deki sivillere yardım etmek için bu riski almaya hazır olduğunu söylüyor.

Mısır'ın biri bugün olmak üzere 3 Norveçli doktorun Gazze'ye geçmesine izin vermesine rağmen sınırdan yardım malzemelerinin geçişine izin verilmesi biraz da olsa gönülleri rahatlatıyor.

Filistin ambülanslarının ise sınırdan Mısır'a geçmesine izin verilmiyor. Hastalar sınır geçiş noktasında Filistin ambülanslarından alınıp Mısır'a ait olanlara naklediliyor.

Refah'taki Filistin Yönetimi temsilcisi Muhammed Arafat'ın verdiği bilgiye göre, bugün Mısır'a en az 16 yaralı Filistinli sevk edildi.

Gazze'deki Şifa hastanesinden Filistinli doktor Abid El Kader de önceki gün Mısır'a 8 hastanın gönderildiğini, ancak bunlardan ağır yaralı olan birinin yolda hayatını kaybettiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*