'Gazze'ye saldıran tabutta geri döner'

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Gazze Şeridi'ndeki militan gruplarla İsrail arasında, Kassam saldırıları nedeniyle karşılıklı restleşme ve tehditler sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamas'a yakınlığıyla bilinen Halk Direniş Komiteleri, İsrail'in Gazze'ye herhangi bir operasyon düzenlemesi halinde ''İsrail askerleri, ailelerine tabutlar içinde dönecek'' tehdidinde bulundu.

Halk Direniş Komiteleri, İsrail'in Gazze'ye bir operasyon düzenlemesi halinde, Filistinli grupların cevabının sert olacağını belirtti ve "İsrailliler, böyle bir operasyonun gerçekleşmesi halinde ağır kayıplar verecek" dedi.

Halk Direniş Komiteleri sözcüsü Ebu Amir, Yedioth Ahronot'a yaptığı açıklamada, "Gazze Şeridi'nde İsrail operasyonunun, bir alan gezisi olmayacağını" söyledi.

Filistin internet sitelerinden El Madar'a açıklama yapan Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sözcüsü Ebu Ubeyda da muhtemel bir kara operasyonunda, İsraillilere "sürpriz"leri olduğunu ifade etti.

Ebu Ubeyda, bu sürprizlerinin, Hizbullah'ın İsrail'e yaptığı sürprizlerden "çok daha büyük olduğunu" kaydederek, tanklara ve askerlere merhametleri olmayacağını vurguladı.

Ebu Ubeyda, İsrail uçaklarına karşı da "yeni silahları" olduğunu ileri sürdü.

Ebu Ubeyda: "Şalit'i öldürme niyetimiz yok"

Ebu Ubeyda, kendisine atfen bazı internet sitelerinde ve gazetelerde yer alan, "İsrail'in Gazze Şeridi'nde bir operasyona kalkışması halinde, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in öldürüleceği" yolundaki haberleri yalanladı.

Ebu Ubeyda, sözlerini "Gazze Şeridi'nde bir İsrail saldırısının, Şalit'in hayatını da bir Gazzeli kadar tehlikeye atacağı" şeklinde düzeltti.

Ebu Ubeyda, Şalit'in kaçırılmasının asıl amacının, Filistinli tutuklularla takası sağlamak olduğunu belirterek, anlaşmaya varılıncaya dek, onu (Şalit'i) aylarca, hatta yıllarca ellerinde tutmayı sürdüreceklerini de söyledi.

Ebu Ubeyda, İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz'in, "ordunun ilelebet Kassam roketlerine karşı sessiz kalmayacağı" uyarısıyla ilgili olarak da "Peretz'in bu tür açıklamaları, Winograd raporunda, Lübnan'a karşı verilen savaştaki başarısızlıklarının açıklanmasının ardından, bir can simidi" dedi.

BBC: "Alan Johnston'un durumundan hala endişeliyiz"

Bu arada, İngiliz Yayın Kuruluşu BBC, Gazze Şeridi'nde kaçırılan muhabiri Alan Johnston'un sağlık durumundan hala endişeli olunduğunu bildirdi.

BBC, radikal dinci grup Ceyş el İslam'ın (İslam Ordusu) muhabir karşılığında İngiltere'de hapisteki bazı kişilerin serbest bırakılması isteğini duyurmasından sonra yaptığı açıklamada, internette yayımlanan mesajda İngiliz hükümetinden istenilenler konusunda bir yorum yapılmayacağı ifade edildi.

"Alan'ın sağlık durumundan hala endişeliyiz" denilen açıklamada, muhabirin derhal serbest bırakılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious