Gazze'ye yardım gemisi yeniden yola çıktı

Gazze'ye yardım gemisi yeniden yola çıktı.11853
  • Giriş : 29.06.2009 / 11:50:00

Gazze Şeridi'ne insani yardım malzemesi götürecek olan ve uluslararası insan hakları savunucularını taşıyan gemi, Kıbrıs Rum kesiminden hareket etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özgür Gazze hareketinden 21 kişiyi taşıyan gemi, bu sabah erken saatlerde Larnaka limanından yola çıktı. Geminin, bir engelle karşılaşmazsa yaklaşık 30 saatlik yolculuğun ardından yarın öğle saatlerinde Gazze'ye ulaşması bekleniyor.

Yardım eylemini düzenleyenlerden Remzi Kysia, esas olarak Gazze'ye tıbbi yardım götüren gemideki eylemcilerin her birinin dayanışma göstergesi olarak 1 kilogram çimento, bir zeytin ağacı fidanı, su arıtma cihazı, okul ve inşaat malzemeleri taşıdıklarını söyledi.

Rengarenk bayrakların yer aldığı gemide eski ABD Kongre üyesi Cynthia McKinney, Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Corrigan Maquire'ın yanı sıra İngiliz, İrlandalı, Bahreynli ve Jamaikalı eylemciler bulunuyor.

Geminin geçen hafta hareket etmesi planlanmış, ancak Kıbrıs Rum kesimi makamları güvenlik gerekçesiyle bu girişimi ertelemişti.

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın kaldırılmasını isteyen Özgür Gazze grubu, ağustos ayından bu yana Gazze'ye 5 başarılı sefer düzenledi, aralık ayındaki çatışmalar sırasındaysa İsrail savaş gemilerince durduruldu.

Özgür Gazze grubu, bu yıl Gazze'ye gemiyle daha fazla sefer düzenlemeyi planladıklarını belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*