'Gazze'yi terk etmeniz tavsiye olunur'

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Gazze Şeridi'nin tamamında olayların dinmemesi ve karşılıklı çatışmaların tüm hızıyla sürmesi, zor koşullar altında uğraş veren gazetecilerin hayatını da tehlikeye soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son gelişen olaylar çerçevesinde, Filistin güvenlik güçleri yabancı basın mensuplarına da Gazze'yi terk etmeleri tavsiyesinde bulundu. Gazze'de çatışmalarda ölenlerin sayısı dörde yükseldi.

Gazze'deki karakol kuvvetlerinin sorumlusu, Filistin haber ajanslarından Ma'an'a yaptığı açıklamada, en az 10 yabancı gazeteciye ayrılmaları tavsiyesinde bulunduğunu söylerken, bunu sadece tavsiye olarak yaptıklarını, herhangi bir tehdit durumu olmadığını da dile getirdi.

Gazze'de iki gün önce Fransız haber ajansı AFP için çalışan Perulu Jaime Razuri, henüz bilinmeyen kişilerce kaçırılmıştı. Razuri'den o günden bu yana haber alınamadı.

Öte yandan, Gazze Şeridi, bu sabahtan itibaren taraflar arasında yine çok şiddetli çatışmalara sahne oldu. Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da, El Aksa Şehitleri Tugayı militanlarından Ala Muhammed İnaya, evinin damında keskin nişancılar tarafından başından vurularak öldürülmüştü. İnaya ile birlikte bulunan altı kişinin yaralandığı, bunlardan ikisinin durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

Yerel kaynaklar, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Hamas ve El Fetih arasındaki atışmalarda, Muna Salha (22) adlı bir genç kadının da iki ateş arasında kalarak öldüğünü bildirdi. Bu çatışmalarda en az oniki kişinin de yalandığı kaydedildi. Han Yunus'ta akşam saatlerinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı güvenlik güçlerinin bulunduğu bir araca açılan ateşte, iki güvenlik görevlisinin öldüğü, birinin de yaralandığı öğrenildi.

Gazze Şeridi'nin güneyinde silahlı ve maskeli kişiler de bir üst düzey El Akşa Şehitleri liderine suikast teşebbüsünde bulundu. Hasan El Kasas adlı kişi ile yanında bulunanların kendilerine atılan RPG bombasından kurtulmayı başardıkları belirtiliyor.

Bu arada, Filistin İçişleri Bakanı Said Siyam'a bağlı Hamaslı güvenlik güçleri mensuplarından Samir Halil'in, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde meydana gelen patlamada ağır şekilde yaralandığı öğrenildi. Kaynağı açıklanmayan patlamada Halil'in, bir kolu ile bacağının koptuğu belirtiliyor. Dün de Hamas'a bağlı üç kişiden biri, patlayıcı maddenin elinde infilak etmesi sonucu ölmüş, diğerleri yaralanmıştı.

Bu arada, silahlı ve maskeli kişilerin, Han Yunus'ta ''Mu'taz At-Tavel''isimli bir güvenlik görevlisini kaçırdı.

Gazze Şeridi'nde bugün kaçırılanların toplam sayısının on'u bulduğu belirtiliyor. Kaçırılanlar arasında üçünün yine Abbas'a bağlı güvenlik güçlerinden bir yetkilinin 17 yaşlarındaki üç yeğeni olduğu bildirildi. El Fetih, saldırılardan ve kaçırma olaylarından Hamaslı güçleri sorumlu tutuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious