GEA 9 Pakistanliyi kurtardi

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

ISTANBUL - Pakistan'da meydana gelen 7.8 siddetinde deprem sonrasi arama-kurtarma çalismalarina katilmak için bu ülkeye giden 'Yeni Yüksektepe GEA Kurtarma Ekibi', bu sabah yurda döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bozoglu, 17 arama kurtarma ekibinin 23 vatandasi sag olarak kurtardigini, 23 kisiden 9'unun ise GEA ekibi tarafindan kurtarildigini ifade etti.
Pakistan'da meydana gelen deprem sonrasi 12 kisilik ekiple bu ülkeye giden GEA arama-kurtarma ekibi bu sabah Türkiye'ye dönerken, ekip ayaginin tozuyla Divan City Otel'de basin toplantisi düzenleyerek Pakistan'da yapilan çalismalari kamuoyuyla paylasti.

Deprem sonrasinda Pakistan'a 23 arama-kurtarma ekibinin gittigini söyleyen GEA Takim Lideri Özgür Bozoglu, 23 kisiyi enkaz altindan sag olarak çikarttiklarini söyledi. deprem bölgesinde bir çok kisinin enkaz altinda kaldigini söyleyen Özgür Bozoglu, "Herkesi kurtarma gibi bir sansiniz yok. Depremin meydana geldigi sehirin yüzde 80'i afet altinda kalmis. Bu sabah aldigim resmi rakamlara göre ölü sayisi 40'i buldu. Depremin boyutunun bu kadar büyük olmasina ragmen 17 arama-kurtarma ekibi çalismalar katildi. 23 kisi ise enkaz altindan sag çikartildi. Kurtarilan 23 kisiden 9'u Türk ekipleri tarafindan enkaz altindan çikartildi. Bu bizim için büyük bir basaridir." diye konustu.

Deprem bölgesinde hava sartlarini çok kötü oldugunu söyleyen Bozoglu, "Cografi kosullar çok zor. Bir taraftan siddetli yagmur yagiyor ve yagmurun etkisiyle heyelanlar meydana geliyor. Bir çok yol, heyelanlar nedeniyle ulasima kapandi. deprem bölgesine gitmek isteyenler karayollarini kullanamiyor. Bir tek ulasim var. O da helikopter. Yaralilar helikopterlerle tasiniyor. Yiyecek, çadir, içecek, gida türü yardimlar da helikopterlerle tasiniyor." seklinde konustu.

Enkaz altindan canli çikma ihtimalinin olmasina ragmen arama-kurtarma çalismalarina son verdiklerini söyleyen Bozoglu, "Orada saglik yardimi alacak binlerce insan var. Enkaz altindan canli çikma ihtimali de var. Ancak, bir canli çikaracagiz diye binlerce insani sagligini tehlikeye atamayiz. Saglik ekiplerine yer açmak için biz arama kurtarma çalismalarina son verdik." dedi.

Pakistan'da Türk arama-kurtarma ekiplerinin sicak karsilandigini söyleyen Bozoglu, Devlet Baskani Pervez Müserref'in Türk kurtarma ekibin çadirini ziyaret ettigini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious