Gebelik depresyona gebe!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Gebelik dönemi ve hormonal değişiklerin en üst düzeyde olduğu doğum sonrası dönemde kadınların son derece duygusal olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzmanlar, bu dönemde endişeli ve korku dolu olan kadınların, sevgi ve destek görmedikleri taktirdi bunalıma girebilecekleri uyarısında bulunuyor.

Bursa Zübeydehanım Doğumevi doktorlarının verdiği bilgiye göre, çeşitli hormonal, fiziksel ve ruhsal değişimlerin yaşandığı ve bu değişimlere uyumu gerektiren gebelik dönemi kadınlar için büyük önem çaşıyor.

Bu dönemde gebe kadın hormanlardaki ani değişimle birlikte, bedeninde 9 ay boyunca sürecek olan gözle görülür farklılaşmayı izliyor. Birçok anne adayı gebelik süresince hassaslaşarak, bu dönem boyunca hayatının belki de en duygusal anlarını yaşamaya başlıyor. Gebelerin büyük kısmı anne olacakları için oldukça endişeli, korku dolu oluyor. Sağlıklı ve huzurlu bir aile ortamı içinde olan, karnında taşıdığı bebeği bilinçli bir şekilde dünyaya getirmek için planlar yapmış anne adayları oldukça huzurlu bir hamilelik geçirken, yeterli sevgiyi ve ilgiyi görmeyen, karnında taşıdığı bebeği istemeyen kadınlar ise gebelik süresince mutsuz ve huzursuz oluyorlar.

DOĞUM SONRASI HÜZÜN

Uzmanlar, doğum yapan anne adaylarında hormonal değişiklerin en üst düzeyde olduğu olduğunu ve yeni doğum yapmış annelerin büyük çoğunluğunun hafif derecede çökkünlük, kaygı ve gerginlik yaşadığını belirtiyor.

Bu tür hüzün durumlarının birkaç saat veya birkaç gün sürdüğünü kaydeden uzmanlar, bu dönemde kadının eşi ve çevresinden sevgi ve ilgi görmeye muhtaç olduğunu vurguluyor. Uzmanlar şu bilgileri veriyor: "Tüm bu sayılanlar hafif derecede, gelip geçici ve kısa süreli olarak bir çok gebede gözlemlenir. Genellikle hızlı başlayan ve 24-48 saatte düzelen bu çökkün dönem kadınların çoğunda görülür. Doğum öncesi yaşanan stresler doğum sonrası hüzün yaşamaya etki etmektedir. Bu yüzden doğum öncesi etkenlerde değerlendirilmelidir. En sık rastlanan belirtiler daha hassas ve etkilere açık olma, sürekli ağlama, duygu durumda oynamalar, üzüntü hali, dikkatini toplayamama, baş ağrısı, uykusuzluk ve kaygıdır. Doğum sonrası hüzün ne kadar şiddetli geçirilirse daha sonara oluşabilecek doğum sonrası depresyon geçirme riski o kadar büyüktür. Doğum sonrası hüznün normal duygusal bir değişiklik ve bir uyum süreci olduğu düşünülür. Belirtiler ilaç tedavisi gektirmeksizin 7-10 gün içinde kendiliğinden yok olur. Bu dönemde eşin desteği gereklidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious