Gebelik diş çüremesine neden olmuyor

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Halk arasında varılan 'gebeliğin diş çürüklerine yol açtığı' inancının yanlış olduğunu belirten uzmanlar, gebelik sırasında da dişlerin bakımının yapılabileceğini kaydediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa Zübeydehanım Doğumevi doktorlarından Op.Dr.Özer Kutlu, gebelikte diş bakımının yetersiz yapılması, ufak yakınmalarda diş doktoruna gitmekten çekinilmesi nedeniyle ağız hijyeni bozulduğunu, bununda diş eti hastalıkları ve diş çürümelerine yol açtığını dile getirdi.

Gebeliğin diş çürümelerine yol açmadığını belirten Kutlu, "Gebelikte her türlü diş müdahalesi yapılabilir. Nadiren büyük girişim gerektiren durumlarda sakınca olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise doktorunuza danışınız. Gebelikte sık rastlanılan diş yakınmalarının başında diş eti kanamaları gelmektedir. Bunun nedeni diş etlerinin gebelikte hormanların etkisi ile fazla kanlanması ve kolay yaralanabilmesidir." diye konuştu.

Kutlu, sağlıkli dişler için ise anne adaylarına şu önerilerde bulundu: "Dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalayın. Gebelikte de diş kontollerini ihmal etmeyin. Dişfırçanızın yumuşak olmasına ve yumuşak hareketler ile fırçalamaya özen gösterin. Böylece diş eti kanamalarının önüne geçebilirsiniz. Bol portakal suyu için, bol C vitaminli sebzeler yiyin. Gebelik vitaminlerimizi aksatmadan alın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious