Gebelikde vücut!

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Hamilelik döneminde vücut bakımı çok önemli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa Zübeydehanım Doğumevi Başekim Yardımcısı Op. Dr. Özer Kutlu, hamilelik döneminde vücut temizliği ve bakımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Gebelik döneminde, ter bezlerinin normalden aşırı bir çalışma göstermesidiğini vurgulayan Kutlu, günlük yıkanmanın alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Kullanılan suyun sıcaklığının 37-38 derece olması gerektiğini kaydeden Kutlu şunları söyledi: "Aşırı sıcak su sağlığınız açısından zararlıdır. Ayrıca banyo süresinin 15 dakikadan fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde kanama geçirme riskiniz artacaktır. Banyo yaparken kapınızı hiçbir zaman kilitlemeyin. Hatta evde kimse olmadığı zamanlarda banyo yapmamaya özen gösterin."

Cilt bakımı konusunda da önemli uyarılarda bulunan Kutlu, cildin sağlıklı bir şekilde nefes alması hamilelik döneminde her zaman olduğundan daha önemli olduğunu dile getirdi.

Kutlu şöyle devam etti: "Yatmadan önce yüzünüze ve ellerinize besleyici krem sürmelisiniz. Saç bakımı, gebelik döneminde saçlara istenilen şekli vermek her zamankinden daha zor olabilir. Saçlar parlaklıklarını, canlılıklarını yitirirler. Saçların sık sık yıkanması ve saç tipine uygun bakım yapılması bu sorunu büyük ölçüde giderecektir. El ve ayak bakımı el ve ayak tırnakları gebelik sırasında donuk bir renk alır ve kolayca kırılır. Tırnaklarınızı 3 günde bir havalandırmalısınız. Ağız bakımı hamile kadınların tükrüklerinde bulunan ve diş minelerini etkileyen maddeler, bu dönemde diş çürümelerine sebep olur. Ayrıca dişlerin sağlamlığında rol oynayan fluor maddesi de yeterince sağlanamaz. Bu nedenle hamilelik döneminde hiçbir Ağrı duyulmasa bile diş doktoruna düzenli olarak görünülmelidir. Arada sırada dişleri antiseptikle çalkalamakta mikropların dişlerde yuvalanmasını önleyecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious