Gebelikte ilaç kullanımına dikkat!

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Gebelikte ilaç veya bitkisel preparatlar kullanırken çok dikkatli olunması gerektiğini belirten uzmanlar, bunların bebeğe zarar verebildiği uyarısında bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa Zübeydehanım Doğumevi Doktorlarından Op.Dr. Özer Kutlu, öıÜüzellikle gebeliğin erken döneminde herhangi bir kimyasal madde, ilaç, vitamin, bitkisel çay, besin katkı maddesi kullanmadan önce doktora danışılması gerektiğini dile getirdi.

Hamilelik öncesi kullanılan ilaçlarla ilgili olarak da doktor önerisine başvurulması gerektiğinin altını çizen Kutlu şöyle devam etti: "Önceden kullandığınız bu ilaçların değiştirilmesi veya tamamen kesilmesi gerekebilir. Bazen reçetesiz satılan ilaçların bile gebelikte kullanımı riskli olabilir. Doğumdan hemen sonra aspirin içilmesi bebekte ve annede ciddi kanamalara yol açabilir. Bitkisel kaynaklı besin katkıları veya içeçekler fazla denetim altında değildir. Bu nedenle gebelikte kullanımları sakıncalı olabilir. Fazlaca nane çayı içilmesi rahimde kasılmalara yol açmaktadır. Bu da gebelikte tehlikeli olabilir."

Dr. Kutlu, gebelere şu önerilerde bulundu: "Yasa dışı ilaçlardan kesinlikle uzak durunuz. Asla bir başkası için yazılmış ilaçları kullanmayınız. Doktorunuza danışmadan reçetesiz satılan ilaçları bile kullanmayınız. Gebelik öncesi kullandığınız ilaçları doktorunuza bildiriniz. Bitkisel kaynaklı çaylar veya besin katkılarından uzak durunuz. Devam eden herhangi bir tedaviyi kendi başınıza terk etmeyiniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious