Gebelikte kilo alımına dikkat

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Gebe kadınların aşırı kilo alımı ile ilgili endişe duyduklarını, oysa annenin gebelikte aldığı kiloların bebeğin doğum ağırlığını yakından ilgilendirdiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa Zübeydehanım Doğumevi doktorlarından ıÜüOp.Dr.Özer Kutlu, gıÜüelik süresince alınması gereken kilonun gebelik öncesi vücut yapısına bağlı olduğunu söyledi.

Gebelikte sağlıklı kilo alımının 11.5 - 16 kg arasında olduğunu vurgulayan Kutlu şunları kaydetti: "Eğer aşırı kiloluysanız daha az, zayıfsanız daha fazla kilo almalısınız. Doktorunuza almanız gereken kiloyu danışınız. Gebelikte alınan kiloların bir kısmı doğum sonrası kalmaktadır. Örnek: gebeliğinde 12.5 kilo alan bir kadın doğum sonrası eve giderken 4.5 kg. kadarı halen üzerinde kalmıştır. Eğer kilo verme ihtiyacınız varsa bunu ya gebelik öncesi yada doğum sonrası yapmalısınız. Gebelikte kesinlikle kilo vermeyiniz"

İKİZ GEBELİKLERDE ANNE ADAYI 16-20 KİLO ALMALIDIR

İkiz gebeliklerde anne adayının 16 -20 kilo alması gerektiğinin altını çizen Kutlu şöyle devam etti: "İlk 3 ay 1.5 - 2 kilogram kilo alımı olur. Ardından gebelik süresince ayda 1 - 2 kilogram alınır. Kilo alımı sadece vücutta yağ birikmesi anlamına gelmez. Gebeliğin sağlıklı olarak devamı için anne adayının düzenli ve yeterli oranlarda kilo alması zorunludur. Ancak normalden fazla kilo alınması halinde, sırt ağrıları, varisler, hipertansiyon, doğum problemleri gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious