Gebzeliler Pippa Bacca'nın ailesinden özür dileyecek

Gebzeliler Pippa Bacca'nın ailesinden özür dileyecek.62117
  • Giriş : 15.04.2008 / 08:19:00

Gebzeliler, Marineo ailesi ve İtalyan halkından özür dilemeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gebzeliler, ilçenin Tavşanlı köyü Ballıkayalar mevkiinde tecavüz edilerek öldürülen 'Pippa Bacca' ismiyle tanınan 33 yaşındaki İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo için ailesi ve İtalyan halkından özür dilemeye hazırlanıyor.

Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan, Bacca'nın öldürülmesini Türk halkı adına şiddetle kınadıklarını belirtti. İtalyan sanatçının başlattığı 'barış yolculuğunu' devam ettirmek istediklerini ifade eden Pehlivan, şunları söyledi: "Ortadoğu'da yaşanan savaşlarda mağdur olan ülkelere dikkati çekmek ve barışa katkı sağlamak amacıyla gelinlik giyerek yola çıkan İtalyan sanatçının Gebze'de öldürülmesi, biz Gebzelileri fazlasıyla üzdü." Gebzeliler olarak özür amacıyla bir şeyler yapmak istediklerini dile getiren Pehlivan, "Pippa Bacca'nın ailesine ve İtalyan Başkonsolosluğu'na özür mahiyetinde ziyarette bulunmak, sanatçının sürdürdüğü barış yolculuğunu devam ettirmek ya da Gebze'ye bir barış anıtı dikmek gibi düşüncemiz var. Bu konuyu Gebze'deki sivil toplum kuruluşlarıyla değerlendirip, ona göre hareket edeceğiz." diye konuştu.

Bu arada 'Pippa Bacca' ismiyle tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo'nun cenazesi, Atatürk Havalimanı'na uğurlandı. Özel cenaze hizmeti veren şirketin Dolapdere'deki merkezinde toplanan Küresel BAK, ÖDP ve Mor Çatı üyeleri, ellerinde Pippa Bacca'nın fotoğraflarıyla 'Pippa Bacca'nın barış mücadelesini yaşatacağız', 'Tacizci, tecavüzcü, erkek şiddetine hayır' yazılı dövizler ve 'Barış' yazılı flamalar taşıdılar. Törene katılan Bacca'nın ablası Antonietta Pasqualino, "Türk halkına gösterdiği bu yakınlıktan ve ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Söyleyeceklerimin hepsini söyledim. Şu an Pippa'yı İtalya'ya götürmem gerekiyor." diye konuştu. Sanatçı için cenaze töreninin cumartesi günü Milano'da, büyüdüğü mahalledeki kilisede gerçekleştirileceğini söyleyen Pasqualino, "İtalya'da Türkler'i suçlayacaklar, sizin buna bir cevabınız var mı?'' şeklindeki bir soru üzerine "Bu konuda öyle düşünmüyorum." cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious