Geç kaldık, ama inşallah nükleer santral yapacağız!

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin nükleer enerjide geç kaldığını belirterek, "İnşallah biz de yapacağız." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Süleyman Demirel, Marmara Grubu'nun İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlediği 9. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne ana konuşmacı olarak katıldı. Aralarında Romanya eski Cumhurbaşkanı İon İliescu'nun da bulunduğu 30'u aşkın ülkenin temsilcisine bir konuşma yaptı.

Konuşmasında hava, su, ateş gibi elementlerin önemine değinen Demirel, enerji konusuna da dikkat çekti. Demirel, enerji üretimi açısından en ucuz yöntemin nükleer enerji olduğunu söyledi. Süleyman Demirel, dünyanın yeniden nükleer santrallere döndüğünü belirterek, "Fransa enerji üretiminin yüzde 70'ini nükleer santrallerden alıyor. Almanya yüzde 30'unu, Japonya yüzde 30'unu nükleer enerjiden alıyor. ABD yüzde 19'unu alıyor. Biz de sıfırını alıyoruz. Romanya çok güzel bir tesis yaptı. Bulgaristan'da var, Ermenistan'da var, Ukrayna'da var. Rusya'nın her tarafında var. Tepesine nükleer silah yemiş olan Japonya'da var. Dünyanın geleceği nükleer enerjide." şeklinde konuştu.

Nükleer enerjinin silah olarak kullanılmamasına dikkat çeken Demirel, bugün İran için böylesi bir tartışmanın yaşandığını belirtti. Demirel, "İnsanların başkalarını mahvetmek için silah yapması kadar anlaşılmaz bir olay yok. Heleki bugünkü dünyada. Yarınki dünyada hiç mümkün olmayacak." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu tarz enerji üretiminde oldukça geç kaldığını belirten Süleyman Demirel şunları söyledi: "442 mevcut nükler santrale ek olarak 38 tanesi daha yapılıyor. Dünya nükleer enerjiye yöneliyor. Biz de inşallah yapacağız. Biz de yapacağız. Çok geç kaldık. Biz zaten bazı şeylere hep geç kalıyoruz. Elektrikte 50 sene, telefonda 50 sene geç kaldık. Buharda 100 sene geç kaldık. Geç kaldığımız için bugn o mesafeyi kapatmaya çalışıyoruz. Biz niye başkalarından gerideyiz? Geç kaldık da ondan. Eğer meseleyi zamında anlayabilirsen geç kalmazdın. Bunun sıkıntısından kurtulursun."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious