Geç ödenen maaşlarda sorumlu kim

Geç ödenen maaşlarda sorumlu kim.8938
  • Giriş : 04.12.2008 / 17:29:00

Hükümetin maaşları erken ödeyeceği müjdesi kamu personelini sevindirirken, ödemede yaşanan gecikmeler birçok memuru mağdur etti. Sorumluğun kimde olduğu tam bir muamma...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan imzasıyla 26 Kasım'da, personel kanunlarına göre maaş alan memur, akademik personel, hâkim savcı ve askeri personelin 15 Aralıkta ödenecek maaşlarının Kurban Bayramı dolaysıyla 2 Aralık 2008 tarihinde ödenmesiyle ilgili bir genelge yayınlanmıştı. Ama uygulamada hiç de öyle olmadı. Bazı kamu görevlisi, maaşlarını 2 Aralık'ta almayı beklerken maaşlarını 3'ünde ve 4'ünde almak zorunda kaldı.

Maaşlarını çekmek üzere bankalara giden birçok memur hesaplarına maaşlarının aktarılmadığını görünce şok oldu. Özellikle mağduriyet yaşayan memurlar arasında öğretmenler ağırlıktaydı.

Öğretmenlerin maaşlarının hangi banka aracılığıyla dağıtılacağı daha önce Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenirken, açılan davalar sonucu bu inisiyatif okul müdürlüklerine verilmişti.

Bankalar 'maaşların şubeleri aracılığıyla ödenmesi' için kamu kurumları çeşitli anlaşmalar yapıyor. Bu anlaşmalar karşılığında da bankalarca kamu kurumlarına verilen promosyonlar memurlara dağıtılıyor. Anlaşmanın içeriğine göre para ödemesi ya da kamu kurumlarının çeşitli ihtiyaçlarının (fotokopi makinesi, bilgisayar vb ) giderilmesi şeklinde gerçekleşiyor.

Bayram dolayısıyla 26 Kasım'da yayınlanan genelgeyle maaşların ödeneceği 6 gün öncesinden bildirilmiş olmasına rağmen maaşlarını ancak Aralık ayının 3'ü ya da 4'ünde alabilen kamu çalışanları konuya tepkili...

Bu uygulamalarda sorumluluğun kimde olduğu ise tam bir muamma… Maliye Bakanlığı Mal Müdürlüklerine ödemlerin 2 Aralık'ta yapılacağına dair genelgeyi 26 Kasım'da yayınlıyor. Bankalar parayı memura 3-4 Aralık'ta ödüyor.

Banka yetkileri 'sözleşmemiz var, parayı tutmak hakkımız' deyip kendilerini savunurken, memurlar 'hükümet genelgesi var ama bankalar takmıyor' diye itiraz ediyor. Bankaların anlaşmalarının içeriğini yasal hakları olduğu için gizli tutuyor. Kamu kurumlarında da aynı durum söz konusu…

Hükümetin maaşları erken ödeme uygulaması istisnai bir durum… Sözleşmelerin neleri kapsadığı bilinmediğinden, bu tür uygulamalarda nasıl bir yol izlendiği kamuoyunda merak konusu.

Ortaya çıkan tablo 3 kesimin de çeşitli şekilde mağdur olduğunu ortaya koyuyor. Memur mağdur oluyor çünkü maaşını açıklanan tarihte alamıyor… Hükümet, personeli gözünde bilgi eksikliğinden dolayı itibar kaybına uğruyor çünkü 2'sinde ödenecek maaşlar birkaç gün gecikmeyle ödeniyor. Bankalar erken öderse sözleşmesinden kaynaklanan haklardan mahrum kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*