Gece sel nöbeti tutuyorlar

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Samsun'da su baskınlarına neden olan yağışın etkisi sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terme'de dağlardan gelen su ilçe merkezinde taşkına neden oldu. Terme'de can kaybı olmazken ilçe merkezinden geçen ırmağın taşması sonucu maddi hasar oluştu. Irmak kanarındaki bir çok iş yerini de su bastı. Gün boyunca ev ve iş yerinde su tahliye etmeye çalışan Termeliler, gece boyunca da su temizleme çalışmasına devam etti. Bu arada Samsun'da yağışlı havanın iki gün boyunca devam etmesi sebebiyle Terme'de belediye tarafından anons yapılarak halkın dere yatağından uzak durması istendi. Termeliler de geç saatlere kadar su baskınına karşı nöbet tutarak tedbir aldı.

Bu arada Terme'de elektrik verilemiyor, cep telefonu operatörleri devre dışı kalmış durumda. Termeliler karanlıkta yer yer jeneratör ve el fenerleri ile ışık tutarak su tahliyesi yaptı.

Terme'de son hatırladığı selin 10 yıl önce olduğunu aktaran Mustafa Malkoç (54), "Çok büyük zararımız var. Mallarımız hep su altında kaldı. Bu sabahtan itibaren su boşatmayla çalışıyoruz, hala başarabilmiş değiliz. Çok mağdur olduk. Burada herkes her şey su içinde. Burada 40 sene önce yapılan istinat duvarları 10 sene önce yıkılmasa idi burada sel olmazdı. Ama önemli değil, can zararımız yok, mal zararımız bunun için önemli değil." dedi.

Öte yandan Samsun Sivil Savunma Arma Kurtarma Birliği ekipleri muhtemel bir sel ya da toprak kaymasına karşı Terme'de bekletiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious