Gece vardiyasında çalışan kadınlar ayaklandı

Gece vardiyasında çalışan kadınlar ayaklandı.6327
  • Giriş : 16.03.2009 / 13:54:00

Gece vardiyasında çalışan kadınlara 'kanser' tazminatı ödeniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzun yıllar gece vardiyasında çalışan kadınlarda göğüs kanseri riskinin arttığını gösteren araştırmalar Danimarka'da işverenlerle çalışanları karşı karşıya getirdi. Danimarka hükümeti, gece vardiyasında uzun süre çalıştıktan sonra kansere yakalanan 40 kadına tazminat ödemeyi kararlaştırdı. BBC'nin haberine göre, tazminat kazananlar arasında, İskandinav Hava Yolları SAS'te 30 yıl çalışan eski bir hostes de bulunuyor.

İlk olarak ABD'de gerçekleştirilen araştırmaların Danimarka'da Kanser Hastalıkları Enstitüsü tarafından da doğrulanması üzerine, gece vardiyasında çalışan çok sayıda Danimarkalı kadın peş peşe tazminat davası açmaya başladı. Bugüne kadar özel sektörde ve kamuda dava açanların sayısı 900'ü bulurken, şimdiye kadar 40 dava tazminat kararıyla sonuçlandı.

BBC'ye göre, dava açanlardan Ulla Mahnkopf adlı eski hostes, SAS'te 30 yıl çalışmıştı. Bu süre içinde değişen vardiyalarla çalışan Mahnkopf, iş süresinin önemli bir bölümünü gece uçuşlarında geçirmişti. Bir süre önce göğüs kanserine yakalanan ve her iki göğsü de ameliyatla alınan Mahnkopf, hastalığının gece vardiyasıyla doğrudan bağlantılı olduğunu kanıtlamayı başardı.

BBC gece vardiyası kurbanı kadınlara ne kadar tazminat ödendiğini belirtmedi, ancak davalarda ilk şartın kadınların aile geçmişinde hiç kanser bulunmaması olduğunu kaydetti.

BBC, Danimarka örneğinin pek yakında İngiltere'de de tekrarlanmasının beklendiğini duyurdu. Habere göre, göğüs kanserine yakalanan yüzlerce İngiliz kadın ve avukatları, Danimarka'daki davaları yakından izliyor. İngiltere'de toplam iş gücünün yüzde 20'sinin gece vardiyalarında çalıştığı belirtiliyor.

Buna göre, ilk dava açacaklardan biri, 1980'lerin başından beri Edinburgh kentinde bulunan Leith Hospital hastanesinde hemşire olarak çalışan Margaret Ann Hancock olacak. Üç çocuk annesi olan Hancock bir süre önce göğüs kanserine yakalanmıştı. BBC, Hancock'un avukatının halen Danimarka'daki davaları izlediğini belirtiyor.

Uzun yıllar gece vardiyasında çalışan kadınların yüzde 60'ında göğüs kanserine yakalanma riski yüzde 8 oranında artırdığına dair araştırmalar birkaç yıl önceye uzanıyor. Amerikan Kanser Enstitüsü Dergisi'nde çıkan araştırma raporuna göre, gece kuvvetli ışığa maruz kalmak kadınlarda melatonin hormonu üretimini azaltırken östrojen hormonu üretimini artırıyor. Göğüs kanseri ile östrojenin üretimi arasında bağlantı bulunuyor.

Araştırmalara göre geceleri ışığa maruz kalmak, yeterli güneş ışığı almamak anlamına da geliyor. Hem bu tür kişiler, hem de camı olmayan ofis ve evlerde yaşayanlar açısından güneş ışığının yokluğu, yerine floresan türü ışığa maruz kalmak, hem bağışıklık hem de ruhsal durumu etkileyebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*