Gece yarısı bildirisine en çok onlar şaşırdı

Gece yarısı bildirisine en çok onlar şaşırdı.16709
  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Türk sineması son yıllarda büyük acılara sebep olan darbelerle hesaplaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Art arda benzer konuları işleyen filmler beyaz perdeye aktarıldı. Babam ve Oğlum, Eve Dönüş, Zincirbozan ve Beynelmilel bunlardan birkaçı. Bu filmlerin yönetmenleri, darbelerin ülkeye verdiği zararları halka anlatmaya çalışırken 27 Nisan'da gece yarısı bildirisiyle karşılaştı.

Bu gelişme, en çok da onları üzdü. Zincirbozan filminin yönetmeni Atıl İnanç, gerçek demokrasilerde hiçbir kurumun "Ben yaptım oldu" diyemeyeceğini vurguluyor. İnanç, Türkiye'de gerçek demokrasinin olmadığı görüşünde. Beynelmilel filminin yönetmeni Sırrı Süreyya Önder ise, "Bu ülkeye kaybettirdikleri zamanın ve kastettikleri canların hesabı sorulmadıkça, bu ülkede darbe heveskârlığının sonu gelmez." ifadesini kullanıyor.

Genelkurmay'ın internet üzerinden yayınladığı gece yarısı bildirisine her kesimden tepki geliyor. En ağır eleştirileri de darbe dönemlerini filme çeken yönetmenler yöneltiyor. 'Zincirbozan' filminin yönetmeni Atıl İnanç, 1980 darbesinin 27 yıldır kesintisiz olarak devam ettiğini söylüyor. Zincirbozan'ı çekerken bu inancının daha da kökleştiğini belirten İnanç, "demokrasimiz yara aldı" tarzında yapılan yorumların gerçeği ifade etmede yetersiz kaldığını vurguluyor. İnanç, "Bu yorum, sağlıklı işleyen, gerçek bir demokrasimiz olduğu önkabulünü içeriyor. Gerçek demokrasilerde böylesi müdahaleler gerçekten demokratik sistemi yaralar ve zarar verir. Ancak kimse itiraf edemese de yaşadığımız ülkede gerçek anlamda bir demokrasiden söz etmek mümkün değil." diye konuşuyor. Gerçek demokrasilerde rejimin esası olarak hiçbir kurumun "ben yaptım oldu" tarzında bir özgürlüğünün olmadığının altını çiziyor. 1980 darbesini yapanların anayasasıyla yönetilen Türkiye'de demokrasinin hep yaralı olduğunu aktarıyor. İnanç, açıklamanın Türkiye'de kamplaşmayı arttıracağı görüşünde. Filmin senaristi gazeteci Avni Özgürel, bildirinin diğer müdahalelerden farklı olduğunu savunuyor. Özgürel, "28 Şubat da dahil geçmişteki darbelerin tamamında yurtdışı mutabakat vardı. Ancak şimdi yok. Bu nedenle bundan sonra Türkiye'de önceki yıllarda yaşadığımız tarzda bir darbe olamaz." diyor. 'Beynelmilel' filminin yönetmeni Sırrı Süreyya Önder ise son açıklama konusunda yasal bir kovuşturma açılması gerektiğini kaydediyor. Önder, "12 Eylül darbecilerinin tümü yargılanıp, bu ülkeye kaybettirdikleri zamanın ve kastettikleri canların hesabı sorulmadıkça, bu ülkede darbe heveskârlığının sonu gelmez. Padişahta bile olmayan 'yargılanamama' engeli kaldırılmadıkça darbe lafı gündemimizden kalkmaz." diye konuşuyor. Halkın kendini yönetme hakkına müdahale edilmesini 'ayıp' bulduğunu vurgulayan Önder, şöyle devam ediyor: "Bu bildiri de daha önceki muhtıralar nasıl anıldıysa öyle anılacak. 10 yılda bir darbe ya da muhtıra oluyor ve bu millet 'düzelmiyor'sa müdahalelerin bu süreçleri besleyip beslemediği de değerlendirilerek sorgulanmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious