Gecekondu sahiplerinden eylem

Gecekondu sahiplerinden eylem.11918
  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Belediye binası önünde toplanan gecekondu sahipleri, “Bizler çapulcu değiliz”, “Gökçek nerede, çapulcular burada”, “Güvenli gelecek, yaşanabilir konut istiyoruz” sloganları attılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında yıkımı yapılacak bazı gecekonduların sahipleri, ”barınma haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını” iddia ederek, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Güvenpark'taki binası önünde oturma eylemi başlattı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanan gecekondu sahipleri, “Bizler çapulcu değiliz”, “Gökçek nerede, çapulcular burada”, “Güvenli gelecek, yaşanabilir konut istiyoruz” sloganları attılar.

Gecekondu sahipleri adına konuşan Tarık Çalışkan, yalnızca yaşanabilir konutlar istediklerini söyledi. Dikmen Vadisi'ndeki sorunların bir an önce çözüme kavuşmasını istediklerini ifade eden Çalışkan, “Ya bu sorunu çözersiniz ya da bu projeyi yürütemezsiniz. Yalnızca, Anayasa'da bize tanınan hakların verilmesini istiyoruz. İnsanları tehdit ederek, ne olduğu bilinmeyen sözleşmelere imza attırdılar” dedi.

Gecekondu sahiplerinin avukatı Ender Kaplan da binlerce insanın yıllardan beri Dikmen Vadisi'nde oturduğunu belirterek, uygulamayı eleştirdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katıldığı bir televizyon programında Dikmen Vadisi'nde yaşayan gecekondu sahiplerine “çapulcu” dediğini ileri süren Kaplan, ”Dikmen Vadisi'nde 4 ve 5. etap kentsel dönüşüm projesi kapsamına yapılmak istenen kamunun genel yararına bir sosyal kentleşme ve bir sosyal konut projesi değildir. Gerçekte bu bölgede zengin, varlıklı kesimler için bir cennet bahçesi kurmak istiyorlar” iddiasında bulundu.

Gecekondu sahipleri, konuşmaların ardından bir süre daha slogan atarak, oturma eylemi başlattılar.

Gökçek ile görüşene kadar eylemi bitirmeyeceklerini ifade eden gecekondu sahipleri, karşılarında bir muhatap bulmak istediklerini dile getirdiler.

TMMOB'a bağlı Mimarlar, Çevre Mühendisleri ile Şehir Plancıları odalarının Ankara şubelerinin üyeleri de eyleme destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious