Gecekondular havayı daha fazla kirletiyor

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, gecekondu semtlerinde yaşayanların havayı daha fazla kirlettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu bölgelerde yaşayanların, kömürün yanı sıra sanayi atıkları, plastik maddeler, naylon çuval, jüt ipliği gibi maddeler yaktıklarına dikkat çeken Yalım, "Bu gibi artık maddelerin, havaya bıraktığı zehirli gaz oranı çok yüksek." dedi.

Çevre kirliliğiyle etkin mücadele için belediye bünyesinde Çevre Zabıta Amirliği kurulduğuna değinen Yalım, şöyle devam etti: "Tek araçla da olsa, şehir içinde özellikle imarlı bölgelerde inşaat faaliyetlerini yakından takip ediyor, gelişi güzel inşaat artığı ve moloz dökülmesine müsade etmiyoruz. Hava kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalarımız da aralıksız sürüyor. Yakılacak kömürün denetiminin yanında, kalorifer kazanlarının TSE standartlarına uygunluğunu ve çalışma esaslarını kontrol ediyoruz. Ancak, imarsız bölgelerde denetim yapma imkanımız sınırlı. Dar gelirli vatandaşımız, ısınmada kömürün yanında çeşitli sanayi atıklarını kullanıyor. Plastik şişeler, naylon çuvallar, jüt ipliği artıkları gibi değişik maddelerin yakımı nedeniyle havaya karışan zehirli gaz oranı oldukça yüksek. Açlık sınırının altında yaşayan bu insanlarımıza, 'bunları yakma' demekten öteye gidemiyoruz."

Petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle, Gaziantep'teki apartmanların neredeyse tamamına yakınında kömürlü kazanların kullanılmaya başlandığına vurgu yapan Yalım, şunları kaydetti: "Doğru kullanıldığı takdirde, fuel-oil ile kömürdeki ortama bırakılan kükürt oranı aynı. Ancak kömür doğru yakılmazsa, fazla partikül madde ve duman havaya karışıyor. Apartman yöneticilerimizden duyarlılık bekliyoruz. Özellikle kapıcısı olmayan apartmanlarda, ateşci belgesi olmayan kişilerin kalorifer yakmasına izin verilmemeli. Son dönemde 'motorsikletli ateşçiler', 8-10 apartmanın kaloriferlerini yakıyor. Bu nedenle, ısınma sistemleri doğru çalıştırılmıyor ve çevre kirliliği her geçen gün artıyor"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious