Geçen hafta borsa düştü, faiz ve döviz yükseldi

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Yurtdışı piyasalardaki olumsuz hava ve yurtiçinde gündemde öne çıkan siyasi gelişmeler çerçevesinde geçen hafta borsa yılın en düşük seviyelerini görürken, faiz ve döviz ise yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uluslararası arenada ABD merkez Bankası FED'in, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ve Japon Merkez Bankası'nın (BOJ) faiz artırımına gidebileceği yönündeki beklentilerini artıran yabancı yatırımcılar dövize yönelirken, bu hareket, gelişmekte olan piyasalardaki dengeleri sarstı.

ıÜüDöviz bir miktar arttıktan sonra yeniden sakinleşirken, faiz dün öğleden sonraki işlemlerde bir miktar gevşedi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bugün 19 Mayıs Bayramı sebebiyle kapalı. Serbest piyasada şu sıralarda ABD doları 1.4700 YTL'den alınırken, 1.4800 YTL'den satılıyor. Euro ise 1.8900 YTL'den alınırken, 1.8980 YTL'den satılıyor. Euro/dolar paritesi ise 1.2788 seviyelerinde.

Hisse senetleri piyasasında da geçen hafta faizlerde; öncelikle dış ardından yurtiçinde alternatif piyasalardaki hareketler sebebiyle satış yönlü seyir etkili oldu. İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören 9 Nisan 2008 vadeli tahvil dün valörlü işlemlerde önceki güne göre 0.25 puanlık artışla yüzde 15.41 bileşikten kapanırken, son olarak 0.20 artışla yüzde 15.36 bileşikten işlem gördü. Söz konusu tahvil önceki güne valörlü işlemlerde yüzde 14.84 bileşikten, dünkü valörlü işlemlerde ise yüzde 15.16 bileşikten işlem görerek kapanmıştı.

HAFTAYA IMF HEYETİ GİDİYOR, PARA POLTİKASI KURULU TOPLANIYOR

Geçen kısa işlem haftası bu gelişmelerle tamamlanırken yeni haftada temaslarını tamamlayarak Pazartesi günü Türkiye'den ayrılması beklenen IMF Heyeti'nin değerlendirmeleri, yurtdışı gelişmeler ve 25 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Para Poltikası Kurulu toplantısı sonrası açıklamalar önemle bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious