Geçen sene Türkiye'de 8 bin kaçak silah ele geçirildi

Geçen sene Türkiye'de 8 bin kaçak silah ele geçirildi.7028
  • Giriş : 24.09.2007 / 19:59:00
  • Güncelleme : 24.09.2007 / 18:11:20

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün tespitine göre, geçen yıl yakalanan kaçak silah sayısı yaklaşık 8 bin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu silahların yüzde 52'si Irak'tan getiriliyor ve bu silahları daha çok terör örgütü PKK kullanıyor. Türkiye, bu silahlarla işlenen suçların dökümünü ABD'ye iletti.

"Geçen yıl, dünyada 640 milyon hafif silah bulunuyordu. Bunların bir bölümü devletlerin kontrolündeyken, büyük kısmı silah kaçakçılarının elindeydi."

Birleşmiş Milletler bu tespiti yapıyor ama rakam vermiyor. Türkiye'ye ne kadar kaçak silah sokulduğu tahmini olarak biliniyor.

Fakat 2006 yılında yakalanan kaçak silah sayısı yaklaşık 8 bin. Bunların 221'i ABD ordusuna aitti ve Irak'a gönderilmişti.

Polis, silahların PKK'nın eline geçtiğini ve Güneydoğu Anadolu'daki çatışmalarda kullanıldığını belirledi.

Türkiye'nin kaçak silah profili

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı, Türkiye'nin kaçak silah profilini ortaya çıkardı.

Geçen yıl Türkiye'de yakalanan 8 bin kaçak silahın yüzde 52'si Irak ve Suriye üzerinden yurda sokuldu. Bir diğer giriş güzergahı da Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapısı.

Polis, Irak sınırından yapılan kaçakçılıkta kullanılan yöntemi 'sırtçılık' diye tanımlıyor. Bu yoldan gelen silahlar yaya olarak veya hayvan sırtında yurda sokuluyor.

Kaçakçıların kullandığı öteki yönteme ise 'taşımacılık' adı veriliyor. Kaçak silahlar TIR ve kamyonların gizli bölmelerinde taşınıyor.

2003'ten bu yana yüzde 235 arttı

Türkiye'de silah kaçakçılığı 2003 yılından itibaren daha da artmaya başladı. Bu, ABD'nin Irak'a müdahalesine tekabül ediyor. Polis, 2003 Nisan'da yakalanan silahların bir önceki yıla göre yüzde 235 arttığını belirledi.

Kaçak silahlar ABD, Avusturya, Almanya, İtalya, Belçika, Çek Cumhuriyeti ve İspanya yapımıydı.

Rapor ABD'ye iletildi

Emniyet Genel Müdürlüğü hazırladığı bu raporu, PKK ve El Kaide ile kara para trafiği ile ilgili araştırma yapmak üzere Türkiye'ye gelen ABD'li savcı Susan Hayes'e de verdi.

Savcıya, ABD'nin Irak'a gönderdiği, ama kaybolduktan sonra PKK'nın eline geçen silahlarla işlenen suçların dökümü de verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious