Geçen yıl 3 milyon insan AİDS'ten öldü

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Diyarbakır İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Vedat Dorman, Türkiye'den AIDS vakasına daha çok turistik illerde rastlanıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, AIDS'in tüm dünyada sağlık, sosyal ve ekonomik açıdan önemli sorunlardan birisi olduğunu ifade eden Dorman, dünyada 5 dakikada bir insanın AIDS'den dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

Bütün dünyada devlet desteğine karşın HIV ve AIDS'in global önem taşıdığını anlatan Dorman, bugün dünyada 40 milyonun üzerinde kişinin HIV ve AIDS tanısıyla yaşadığını kaydetti.

2005 yılında dünyada 3 milyon kadın, erkek ve çocuğun AIDS nedeniyle öldüğünü, her yıl yeni AIDS vakası sayısının arttığının altını çizen Dorman, "Dünyada her gün 8 binin üzerinde kişi AIDS ilişkili sorunlar yaşamakta, dakikada 5 kişi AIDS nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. AIDS'e karşı kullanılan etkin bir aşı bulunmuyor. Hastalığın önüne geçilebilmesi için halka açık panel ve konferanslar düzenlenmeli, güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.


AIDS'li 2,3 MİLYON ÇOCUK YAŞAM MÜCADELESİ


2005 yılı itibariyle dünyada 39 milyon erişkinde HIV taşıyıcısı bulunduğunu, HIV vakalarının tahmini sayısının da 4,1 milyon olduğunu anlatan Dorman," 15 yaş altı çocuk hasta sayısı ise yaklaşık olarak 2,3 milyon. Geçen bu hastalıktan yaklaşık 2,8 milyon kişi öldü. Hastalık her ne kadar gelişmekte olan ülkeleri tehdit etse de dünyanın tüm bölgelerinde görülmektedir. Afrika'nın birçok ülkesinde özelliklede sahra altı bölgelerindeki ülkelerde, Çin, Endonezya ve Vietnam'da sık olarak rastlanmaktadır." diye konuştu.

Dorman şunları söyledi: "Ülkemizde 1 Ekim 1985-31 Aralık 2005 tarihi itibariyle 1666 HIV (Taşıyıcı) ve 588 AİDS (Aktif hasta) olmak üzere toplam vaka sayısı 2 bin 254 'dur. 2006 yılındaki toplam vaka sayısı ise şu an itibariyle 158'dir. Türkiye'deki vakaların yüzde 69'unu erkekler oluşturmaktadır. Ülkemizde en fazla etkilenen yaş grubu cinsel yönden de aktif olan 25-39 yaş arasındaki insanlar. Hastalık özellikle metropol iller ile turistik illerimizde daha fazla görülmektedir."

"GÜNEYDOĞU'DA AIDS VAKALARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ OLDU"

Dr. Dorman'ın verdiği bilgilere göre Güneydoğu'da yıllar itibariyle AIDS vakalarında büyük düşüşü yaşandı.

Diyarbakır'da sayısı geçtiğimiz yıllara 20 olarak açıklanan AİDS'Lİ hasta sayısının bu yıl 8 olarak belirlendi. Dorman," Türkiye'de 2005 yılı sonu itibarıyla 588 vaka ve bin 666 taşıyıcı olmak üzere 2 bin 254 HIV/AİDS'Lİ bulundu. Ancak gerçek sayının bunun çok üzerinde, en az 10 katı olabileceği tahmin edilmektedir. Her yıl bir önceki yıldan daha fazla HIV/AIDS olgusu saptanmaktadır. Yıllara göre bir azalma görülmemektedir. HIV/AİDS'lilerin yüzde 59'u (bin 333 kişi), 15-39 yaşları arasındadır ve yüzde 69'u (bin 547 kişi) erkektir. Heteroseksüel bulaşma, yüzde 52,3 ile en yaygındır. HIV/AIDS'lilerin yüzde 21'i yabancı uyrukludur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious