Geçen yıl tam 3,5 trilyon SMS atıldı!

Geçen yıl tam 3,5 trilyon SMS atıldı!.10090
  • Giriş : 22.01.2009 / 11:16:00

Özellikle genç kitlenin yoğun olarak kullandığı mobil mesajlaşma servislerinden geçtiğimiz yıl 3,5 trilyon mesaj atıldı. Mesajların GSM şirketlerine getirisi ise akıllara durgunluk veriyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


GSM şirketlerinin geçtiğimiz yıl mobil mesajlaşmadan yaklaşık 130 milyar dolar kazandığı belirlendi. Bu rakamın 2013 yılında 224 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor

GSM şirketleri için ses dışı gelirler arasında mobil mesajlaşma önemli bir gelir kaynağı olarak göze çarpıyor. Özellikle genç kitlenin yoğun olarak kullandığı mobil mesajlaşma servislerinden geçtiğimiz yıl GSM şirketleri 130 milyar dolar para kazandı.

Söz konusu gelir içerisinde SMS (Short Message Service) yaklaşık 90 milyar dolarlık getirisiyle önde bulunuyor. İki yıl sonra bu rakamın 100 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde yaklaşık 3,5 trilyon kısa mesaj atıldı. 2011 yılında yıllık atılan mesaj sayısının 5 trilyon adete ulaşacağı öngörülüyor.

İlk çıktığı zaman kısa zamanda SMS'i tahtından indireceği öngörülen ancak buna imkan bulamayan MMS de (Multimedia Messaging Service) ses dışı gelirler arasında önemli bir gelir kalemi olarak göze çarpıyor. Fotoğraf ve video çeken mobil cihazlarındaki gelişmelere paralel olarak artan MMS servisleri, SMS'in 2004 yılında sağladığı yıllık gelire 5 sene sona erişecek ve bu yıl 30 milyar dolarlık bir gelir sağlayacak.

Ses dışı gelirler arasında bir başka kalem olarak yer alan mobil elektronik postayı 2008 yılında yaklaşık 250 milyon kişi kullanırken bu rakam 2013 yılında bir milyarı geçecek. Getiri oranı geçtiğimiz yıl 12 milyar dolar olan mobil elektronik posta, 2013 yılında GSM şirketlerine 39 milyar dolar kazandıracak.

-CEPTEN ''ÇET'' YAYGINLAŞIYOR''-

Özellikle genç kitlenin yoğun olarak kullandığı ve SMS'e rakip olan Mobil IM (Instant Messaging) ya da bir başka deyişle mobil ''çet/sohbet'' de hızlı bir büyüme gösterdi.

Geçtiğimiz yıl içerisinde yaklaşık 110 milyon kullanıcı aktif olarak Mobil IM servislerinden yararlanırken, 2013 yılında kullanıcı sayısının 850 milyon kişiyi geçmesi bekleniyor. Mobil IM, geçtiğimiz yıl 2,5 milyar dolarlık bir gelir sağlarken 2013 yılında bu rakamın 12,4 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*