Geceyarısı görüştüler mi?

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Genelkurmay Başkanlığı'nın 27 Nisan'da açıkladığı bildirinin ardından, Erdoğan'ın aynı gece Büyükanıt'la bir telefon görüşmesi yaptığı iddiaları Ankara'da tartışma yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanlığı'nın 27 Nisan'da açıkladığı bildirinin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aynı gece Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la bir telefon görüşmesi yaptığı iddiaları Ankara'da tartışma yarattı. Başbakanlık yetkilileri, 4 gün sonra yaptıkları açıklamada Erdoğan'ın, Genelkurmay açıklamasının yapıldığı saatlerde istirahat halinde olduğunu ve bu nedenle Büyükanıt’la görüşme yaptığı haberlerini "teyit edemeyeceklerini" kaydettiler.
Erdoğan'ın 28 Nisan'da Büyükanıt'ı aradığını ancak uygun olmadığı için önce görüşemediğini belirten Başbakanlık yetkilileri, daha sonra Genelkurmay Başkanı'nın Erdoğan'ı aradığını kaydettiler. Başbakanlık yetkilileri, "Başbakan'ın Büyükanıt'ı aradığı, ancak görüşemediği" haberlerini de yalanladılar.
Vatan gazetesinde, Genelkurmay bildirisinin ardından Erdoğan'ın gece yarısı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le görüşerek açıklamayı değerlendirdiği ve hemen ardından Büyükanıt'la telefonla görüştüğü haberi yer almıştı. Başbakanlık, bu haberi 4 gün boyunca tekzip etmemişti.

Asker cümle koydurmadı
Yetkililer, Hürriyet gazetesinde yayımlanan, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasının ardından Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in yaptığı açıklamada "aramızı bozanlar var" cümlesinin askerlerin isteğiyle metne konulduğu yönündeki haberi yalanladı. Başbakanlık yetkilileri, Çiçek'in nihai şekil ortaya çıktıktan sonra hükümet açıklamasını yaptığını telefonla ya da başka bir şekilde metne sonradan ekleme yapılmadığını kaydetti. Yetkililer, Erdoğan'ın Büyükanıt'la görüşürken yanında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün olduğu yönündeki haberlerinde gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Başbakanımız, Büyükanıt ile görüşürken yanında kimse yoktu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious