'Geçici çözüm'üne Abbas'tan ret

  • Giriş : 14.01.2007 / 00:00:00

Rice, çıktığı Ortadoğu turu çerçevesinde bir araya geldiği Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a Washington'ın barış sürecindeki rolünü artırma sözü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Condoleezza Rice, Amerika'nın, bağımsız bir Filistin devleti kurmak yolunda nasıl ilerlediklerini Filistin halkına göstermek için, durma noktasına gelen yol haritası barış planını hızlandırmanın yollarını bulmakta kararlı olduğunu kaydetti. Rice, bunun için ilk etapta "geçici sınırlarla bir Filistin devleti kurma" düşüncesini aktarırken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise "geçici çözüm istemediklerini" bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice dün başlayan Ortadoğu gezisinin ikinci ayağında bugün Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya geldi. Abbas'ın ofisinde baş başa gerçekleşen görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Abbas ve Rice daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.


Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Washington'ın çabaları artıma planı hakkında ayrıntı vermedi. Ancak Amerika'nın bir çözüm bulmaya kararlı olduğunu kaydeden Rice, "İsrail-Filistin ilişkilerinde asıl momentum, siyasi bir enlem bulmaya yönelik" dedi. İsrailli bazı yetkililer ise Rice'ın, geçici sınırlarla bir Filistin devleti kurma fikrine sıcak baktığını aktardı. "Filistinliler uzun süre kendi devletlerini kurmak için beklediler. İsrailliler uzun süre güvenlik ve barış ortamı içinde komşuları ile yaşamayı beklediler" diyen Rice, ABD Başkanı George W. Bush'ın, bunu gerçeğe dönüştürmeye kararlı olduğunu dile getirdi.


Basın toplantısında konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise "Dışişleri Bakanına (Rice'a) devletimizin geçici sınırları da dâhil olmak üzere geçici çözümlerimizi reddettiğimizi aktardık" dedi. Mahmud Abbas, "İhtiyacımız olan, bölge halkının barış ve güvenlik içinde yaşayabileceği sürdürülebilir ve dayanıklı bir barış için tüm uluslararası tarafların harekete geçmesidir" diye konuştu. Abbas, Rice'ın Filistin'i ziyaretinin de "Filistin devletinin kurulmasına ve bölgede barışın sağlanmasına doğru gidecek müzakerelerin başlangıcı olmasını" umduğunu dile getirdi.


Filistinlilerin, ilk önce geçici olarak belirlenecek sınırların, ileride kalıcı olmasından çekindikleri belirtiliyor.


- HAMAS İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR -


Konuşmasında Hamas ile devam eden kanlı çatışmaları durdurmaya kararlı olduklarını kaydeden El Fetih lideri Mahmud Abbas, "Filistin'de yasaların üstün olması ve yasal güvenlik güçlerini desteklemek için elimizden geleni yapacağız" dedi. Abbas, Hamas ile yürüttükleri ulusal birlik hükümeti görüşmelerinin başarısız olması halinde de "erken başkanlık ve genel seçimlerini gerçekleştirmek için Filistin halkına döneceklerini" ifade etti. Hamas ile yeni görüşmeler yaptıklarının altını çizen Abbas; ancak henüz bir somut ilerleme sağlayamadıklarını kaydetti. Abbas, kurulacak bir birlik hükümetinin, Batı'nın ambargosunu kaldırmak için koyduğu şartları karşılaması gerektiğini vurguladı.

Mahmut Abbas'ın dün akşam saatlerinde Başbakan İsmail Heniyye'yi telefonla arayarak ortak bir koalisyon hükümeti kurulmasına yeniden başlanmasını talep ettiği öğrenildi.

Condoleezza Rice da, Mahmud Abbas'tan Hamas üzerindeki siyasi baskısını artırarak bölgede biran önce nihai bir karar almasını istediklerini ifade etti.

Washington, Filistin'de Hamas'a karşı güç mücadelesi veren Abbas'ı destekliyor. ABD yönetimi, bu minvalde de Abbas'a 86 milyon dolarlık bir yardım yapmayı planlıyor. Hamas ve El Fetih'e bağlı güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda son birkaç hafta içerisinde 35'ten fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Öte yandan Rice'ın herhangi bir Hamas yetkilisi ile görüşmemesi ABD'nin bu guruba olan yaklaşımında herhangi bir değişiklik olmadığını ortaya koyuyor. Hamas ABD'nin terör listesinde yer alıyor.

ABBAS, MEŞAL İLE GÖRÜŞMEK ÜZERE SURİYE'YE GİDİYOR

Hamas ile görüşmelere yeniden başladıklarını açıklayan Mahmud Abbas'ın, örgütün siyasi lideri Halid Meşal ile görüşmek üzere Suriye'ye gideceği bildirildi. Suriyeli kaynaklar, Abbas'ın bu hafta içinde Şam'a geleceğini belirtti. Abbas'ın bu görüşmede ağırlıklı olarak birlik hükümetini el alacağı kaydedildi.

RİCE'IN 'FİLİSTİN DE GEÇİŞ HÜKÜMETİ' TALEBİ TARAFLARDAN DESTEK BULMADI

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice'ın Filistin'in şimdiki sınırları içerisinde bir geçiş hükümeti talebi ne Filistin'den ne de İsrail'den olumlu yanıt almış oldu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, fikri kesin bir dille reddederken, bu fikri gerçekçi bulmadığını ve böyle bir şeyin imkânı olmadığını söyledi.

İsrail tarafından ise bu fikre ilk karşı çıkan İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Efrahim Sneh oldu. İsrailli yetkili, "Geçiş hükümeti fikri tercih ettiğimiz bir çözüm yolu değildir" dedi. "Bu bölge de geçici çözümler, en fazla kalıcı şeylerdir. Bu fikre katılmıyoruz" diye konuşan Sneh'in bu açıklaması İsrail'in de bölgede kalıcı çözümden yana olduğunu ortaya koymuş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious