'Geçici Filistin Devletine' red!

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

Ateşkes konusunda anlaşan Meşal ve Abbas geçici Filistin Devleti'ni kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal ateşkes konusunda anlaştıklarını açıkladı. Şam'da biraraya gelen iki lider, geçici Filistin Devletini reddederek ulusal birlik hükümeti kurulması yönünde çalışma başlatacaklarını da bildirdiler.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal, Suriyeli yetkililerin arabuluculuk girişimleriyle akşam saatlerinde Şam'da bir görüşme yaptı. Meridyen Otel'de gerçekleştirilen toplantının ardından Abbas ve Meşal, ortak bir basın toplantısı düzenledi Toplantıda ilk olarak söz alan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Meşal ile yaptıkları görüşenin çok verimli geçtiğini söyledi. Geçici Filistin Devleti tekliflerini kabul etmediklerini kaydeden Abbas,"Halit Maşal ve Hamas hareketinden bir heyetle verimli görüşmeler yaptık. Filistin kanının bizim için haram olduğu ve Filistin'de iç çatışmalara meydan vermemek için elimizden gelen gayreti gösterme konusunda anlaştık. Filistin ulusal birlik hükümetinin oluşturulması meselesini görüştük. Gazze'de düzenlenen ulusal diyalogun sürdürülmesi ve Filistin Kurtuluş Örgütünün aktifleştirilmesi ve yeniden yapılandırılması gereği üzerinde anlaştık. Temaslarımızı en kısa zamanda sürdüreceğiz." dedi.

Filistin'in sorunlarına sahip çıkma konusunda ortak noktalar bulduklarını kaydeden Abbas," Bununla birlikte tekrar ediyorum ki geçici bir Filistin devletini reddediyoruz. Sınırları geçici bir ülkeyi kabul etmiyoruz. Önümüzdeki günlerde halkımız üzerindeki ambargoyu ve baskıyı kaldıracak olan ulusal birlik hükümeti kurulması yönünde çalışmalarımız olacak. Bu çalışmalarımız iki hafta içinde başlayacak" şeklinde konuştu.

Hamas'ın siyasi büro şefi Meşal ise siyasi sorunların çözümü için tek yol olarak diyalogu seçtiklerini ifade ederek, "Aramızda sorunların olması gayet doğal. Ancak bir birimizle çatışmamız doğal bir durum değildir. Biz milli hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Başkan Abbas'ın belirttiği gibi Filistin kanının bizim için haram olduğunu vurguluyoruz. Çünkü diyalog sorularımızı çözmenin tek yoludur. Biz Hamas ve El Fetih hareketleri olarak geçici sınırlara sahip Filistin devleti görüşüne karşıyız. Filistin ulusal birlik hükümetini oluşturana kadar diyalogu sürdüreceğiz."diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious