Geçici işçilere daimi kadro yolda

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Kamuda çalışan yaklaşık 215 bin geçici işçinin daimi kadroya alınmasına ilişkin yasa tasarısının, 29 Ocak pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son değerlendirmesi yapılan yasa tasarısına göre, kamu kurum, kuruluş ve idarelerinde 6 ay ve daha fazla süreyle çalışan geçici işçiler, daimi kadroya ya da sözleşmeli personel statüsüne geçirilecek.

Mevsimlik ve kampanya işçileri ile orman yangınıyla mücadelede ve belediye şirketlerinde çalışan geçici işçiler ise kapsam dışında tutulacak.

Geçici işçi, sözleşmeli statüye geçirilme talebini veya mevcut statüsünde çalışmaya devam etmesine ilişkin tercihini, 15 gün içinde yazılı olarak ilgili idare, kurum veya kuruluşa bildirecek.

Sözleşmeli personel pozisyonlarına geçmeyi kabul etmeyenler, vizesi yapılacak geçici iş pozisyonlarında çalışmayı sürdürecek.

Düzenlemeden etkilenecek sendikaların tasarıya eleştirileri ise sürüyor. Tez-Koop İş, Belediye-İş ve Petrol-İş, sözleşmeli personel statüsünün işçi olarak çalışanların kazanımlarını ortadan kaldıracağını savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious