Geçiçi işçilere kadroda son imza

Geçiçi işçilere kadroda son imza.5587
  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, geçici işçilere kadro verilmesiyle ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu'ndaki imzalarının tamamlandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Unakıtan, "Dün en son imzayı ben attım. İmzalar tamamlandı. Benim bildiğim kadarıyla Başbakan Erdoğan'ın imzası kaldı" diye konuştu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Hırvatistan Maliye Bakanı Ivan Suker bugün resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Unakıtan, görüşmeler sırasında iki ülke arasındaki ekonomik gelişmelerin daha iyi ivme kazanabilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu kaydetti.

İki ülke arasında, mevzuat yönünden, alt yapı çalışmaları yönünden, çifte vergilendirme ile yatırımları teşvik anlaşmaları çalışmalarının daha önce yapıldığına işaret eden Unakıtan, görüşmeler kapsamında daha neler yapılabileceğinin değerlendirildiğini anlattı.

Turizmde KDV indirimi konusundaki son durum hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Unakıtan, "Henüz bu konuda alınmış bir karar yok" dedi.

TRT PAYI YERİNE ÖTV TEKLİFİ ALMADIK

Avrupa Birliği'nin elektriğin ÖTV'ye tabi olması yönünde isteği olduğu yönündeki söylemlerle ilgili olarak Unakıtan, "ÖTV'yle ilgili olarak TRT payının kaldırılması onun yerine ÖTV getirilmesiyle ilgili hiçbir yerden öyle bir teklif almadık" dedi.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci'nin de toplantıya katılmasıyla ilgili olarak Unakıtan, Türkiye ve Hırvatistan için özelleştirmenin çok önemli olduğunu söyleyerek, Hırvatistan'da özelleştirmenin bakanlıkların dışında, daha bağımsız olduğunu belirtti. Unakıtan, toplantıda Türkiye'de özelleştirmelerle ilgili bilgi verildiğini kaydetti. Hırvatistan'ın birçok sektörde özelleştirme gerçekleştirerek "çok mesafe kaydettiğini" ifade eden Unakıtan, özelleştirme konusunda iki ülke arasında tecrübelerin paylaşıldığını anlattı. Unakıtan, Hırvatistan bankacılık sektörünün yüzde 90'ının yabancıların elinde olduğu bilgisini Bakan Suker'den aldığına da işaret etti.

Unakıtan, geçici işçilere kadro hakkı verilmesiyle ilgili düzenleme üzerinde Maliye Bakanlığı, Hazine, DPT ve Çalışma Bakanlığı'nın uzun zamandır çalıştığını hatırlatarak, "Tasarının getireceği yükleri de zaten hesaplarımıza katmış durumdayız. Ondan bir sıkıntımız yok" dedi.

Bakanlar Kurulu'nda tasarıyla ilgili imzaların tamamlandığını bildiren Unakıtan, " Dün en son imzayı ben attım. İmzalar tamamlandı benim bildiğim kadarıyla Başbakan Erdoğan'ın imzası kaldı. Herhalde ondan sonra tamamlanır" diye konuştu.

Hırvatistan Maliye Bakanı Ivan Suker de, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin beklenen düzeyde olmadığını belirterek, toplantıda bürokrasinin ortadan kaldırılması, ulaşımda işbirliği, gemi inşaatı ve turizm gibi konularında işbirliği konularının görüşüldüğünü anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious