Gecikmeli 'Allahuekber'

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Trabzon'un Arsin ilçesindeki Cudibey Mahallesi'nde oturanlar, iftar vakti gelmesine rağmen ezan okunmayınca radyo ve TV'lere uyarak oruçlarını açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Camide geçici süreyle müezzinlik yapan Orhan Özer'in, ezanı okurken mikrofonu açmayı unuttuğunu anlaması üzerine camiye geri dönerek ezanı 10 dakikalık gecikmeyle okuduğu ortaya çıktı.

Ramazan ayında ülke geneline yaşanan erken iftar açma olayının tam aksi bir olay Trabzon'da yaşandı. Bu kez ezan erken değil tam 10 dakikalık gecikmeyle okundu. Olay Trabzon'un Trabzon'un Arsin ilçesi Cudibey Mahallesi'nde yaşandı. Mahalledeki camide geçici süreyle müezzinlik yapan Orhan Özer, akşam ezanını okumak için camiye gitti. İftar saati geldiğinde ezanı okuyan müezzin Özer, gönül rahatlığı içerisinde evinin yolunu tuttu. Evine giderken müezzini gören mahalle sakinleri, Özer'e 'Ezanı niye okumadınz? sorusunu yöneltti. Genç müezzin, "Her zamanki gibi ezanı az önce okudum. Siz duymadınız mı?" cevabına mahalle sakinleri hayır yanıtını verdi. Bunun üzerine mikrofonu açmayı unuttuğunu fark edip Özer, yeniden camiye giderek, bu sefer mikrofonu açıp akşam ezanını ikinci kez okudu.

Akşam ezanını takvime bakarak vaktinde okuduğunu ifade eden müezzin Orhan Özer, "Bu caminin imamı bir süre önce emekli oldu. Başka bir imam geçici olarak burada vazife yapıyor. Onun evi de uzak olduğundan bu görevliye yardımcı oluyorum ve akşam ezanlarını da ben okuyorum. Önceki akşam yaşadığımız olay dalgınlığımıza geldi. Mikrofonun bağlı olduğu cihazlar her zaman açık olurdu. Ben yine açık olduğunu düşünerek ezanı okudum. Ezanı caminin içinden okuduğum için olayı fark edemedim. Komşuların uyarısı üzerine yeniden camiye dönüp ezanı okudum." diye konuştu.

Müezzin Özer'in mikrofonu açmayı unutup ezanı 10 dakika geç okuması ilçede farklı yorumlara neden oldu. Mahalle sakinlerinden bazıları radyo ve TV'leri takip ederek iftarlarını açarken, yemek yedikleri sırada mahallelerindeki caminin ezanının okunması karşısında şok oldu. Başta orucu erken açtıklarını düşünen mahalleliler, yaşanan olayı öğrenince rahat bir nefes aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious