Geçim derdi evlilikleri bitiryor

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Gaziantep Barosu avukatlarından Metin Kınacılar, yaşanan ekonomik sıkıntıların aile ve evlilik kurumunu olumsuz etkilediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaşanan ekonomik sıkıntıların aile ve evlilik kurumlarının yıkılmasına neden olduğunun altını çizen Kınacılar şöyle konuştu, "Maalesef evlilik kurumları yaşanan ekonomik ve sosyal olaylardan dolayı hızla yara almakta ve boşanan çift sayısında büyük bir artış gözlenmektedir. Yapılan istatistiklere göre boşanmalarının yaşandığı gelir grupları arasında evlilik kurumunu sona erdirenlerin büyük oranda eğitimli ve üniversite mezunları olduğu gözlenmiştir. Tanışarak evlenenlerd ki oran görücü usulüyle evlenenlerin oranından kat kat üsttedir. Çiftler arasındaki boşanma nedenleri bile değişmiştir. İncir çekirdeğini doldurmayacak nedenler bile bireyler arasında boşanma nedeni olarak ön plana sürülmektedir. Bu toplumun yaşadığı ekonomik sıkıntıların genelensel aile yapısına ön büyük darbesidir. Diğer taraftan insan psikolojisi üzerinde inanılmaz bir değişim söz konusudur. Barışçı ve idareci yapıya sahip insanlar bile kavgacı, bencillik duygularının ön plana çıktığı kişilik değişiminin yaşandığı duruma gelmiştir."

2000'li yıllar öncesinde Almanya'ya gidebilmek için anlaşmalı boşanmaların yaygın olduğuna dikkat çeken Kınacılar, son dönemlerde ise boşanmaların temel nedenlerinin maddi olaylara dayandığını vurguladı.

Kınacılar, "Toplum içerisinde eskiden beyaz gelinlikle giren kefenle çıkar" felsefesi varken bu gün birkaç gün sonra bile boşanmalar yaygınlaştı. Yaşanan ekonomik ve psikolojik sorunlar altında ezilen insanlar çözümü mahkeme kapılarında arar oldu. Tele vole tarzı programlarla ünlülerin hayatlarına özentinin orta direkte de hızla artması artık orta direkte de evlilik dışı birlikte yaşama olgusunun gelişmesi bozulan aile kavramı açısından düşündürücüdür. Diğer taraftan boşanma oranının görücü usulüyle evlenenler arasında düşük olması, tanışarak evlenenler ve eğitimli çiftler arasındaki boşanma oranlarının yüksek oluşu evlilik müessesesinin içine düştüğü durum açısından da ayrı bir vahamet göstermektedir." şeklinde konuştu.

Boşanmaların ardından en büyük acıları çocukların çektiğini belirten Kınacılar, "Boşanmış çiftlerin çocukları bir müddet sonra psikolojik sorunların merkezinde yer almaktadır. Anne ve baba sevgisinden yoksun, suçluluk psikolojisi içerisinde yetişen ayrılmış çiftlerin çocukları gerek geleneğe bağlı evliliklerin gerekse anlaşmalı evliliklerin en büyük kurbanları olmaktadır. Toplum bilimciler, psikologlar ve sosyologlar bu kurumun yeniden cazip hale getirilebilmesi için çalışmalar yapmalı, gerek hükümet gerekse kamu kurum ve kuruluşları boşanmalarda yaşanan yoğunluğun önüne geçilebilmesi yönünde üzerine düşenleri yapmalıdır. Gelen dünyaya ayak uydururken kutsal aile kurumunun feda edilmemesi için toplum dinamiklerinin harekete geçmesi gerekir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious