Geçitkale-Boğaziçi şehitleri anıldı

Geçitkale-Boğaziçi şehitleri anıldı .18733
  • Giriş : 15.11.2008 / 23:22:00

Kıbrıs'ta 1967'de Geçitkale ve Boğaziçi köyüne saldıran Grivas önderliğindeki Rum ve Yunanlılar tarafından şehit edilen 24 Kıbrıslı Türk, bugün düzenlenen törenle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Geçitkale Belediye Başkanı Kıvanç Buhara, törende yaptığı konuşmada, Geçitkale-Boğaziçi direnişinin 41. yıl dönümünde vatan topraklarının kurtarılması için şehit düşenleri saygıyla andıklarını kaydetti.

41 yıl önce bölge halkının üzerine saldıran düşmanlardan kurtulmak için kahramanca şehit düşen mücahitlerin verdiği mücadeleyi anlatan Buhara, yaşanan tarihin gençler tarafından iyi öğrenilmesi gerektiğini ve gençlere yaşanan mücadelenin büyükleri tarafından öğretilmesi gerektiğini söyledi.

1967 Yılında Geçitkale ve Boğaziçi köyüne giren Grivas önderliğindeki Rum ve Yunanlıların yaptığı saldırda 24 Kıbrıslı Türk şehit olmuştu. Türkiye'nin uyarılarından sonra, Kıbrıs tarihinde yeni bir dönüm noktası başlamıştı. Tören, şehitler içi dua okunmasıyla tamamlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*