Geçmeyen yorgunluk hastalığa işaret

Geçmeyen yorgunluk hastalığa işaret .6129
  • Giriş : 07.10.2007 / 20:27:00

'Her tarafım ağrıyor', 'Gece yeteri kadar uyumama rağmen sabahları hiç uyumamış gibi kalkıyorum', 'Yorgunluktan kırılıyorum, hiçbir iş yapamıyorum'...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

 Bu yakınmalar yumuşak doku romatizmasını (fibromiyalji sendromu) çağrıştırıyor ve en kısa zamanda bir hekime başvurmanın zamanının geldiğine işaret ediyor. Yaygın kas, iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu bulguları olan kronik, karmaşık bir Ağrı sendromu olarak tarif edilen fibromiyalji daha çok kadınları etkiliyor. Alman Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlarından Dr. Hilal Yıldız, hastalık ile ilgili bilgi veriyor.

SABAHLARI YORGUN KALKIYORSANIZ
Fibromiyalji hastalığının nedeni tam açıklanamamakla beraber, belirtilere yol açan bozukluğun merkezi sinir sisteminden kaynaklandığı düşünülüyor. Genetik faktörler de önemlidir, aile öyküsü olanlarda fibromiyalji görülme sıklığı daha fazladır. Ağrı ve yaygın Ağrı en sık yakınmadır. Hastalar ağrılarını tanımlamada ve Ağrı yerini tarif etmede zorluk çekerler. Daha çok boyun, sırt ve bel bölgesinde yaygın ağrıdan yakınırlar. Kol ve bacaklarda da Ağrı olabilir. Ellerde Ağrı ve şişlikten yakınmalarına karşın, gerçek bir eklem tutulumu yoktur. Yorgunluk da önemli bir yakınma olup hastanın günlük yaşamını etkileyebilir. Genellikle sabah yataktan yorgun kalkar. Hasta uykuya dalamamaktan veya sık uyanmaktan da yakınabilir. Bazen de uyku süresinin yeterli olmasına karşın uyku dinlendirici olmayabilir ya da hasta hiç uyumadığı hissi ile uyanır.

SOĞUK HAVADA ŞİKAYETLER ARTAR
Hastalar yakınmalarının psikolojik stres, hava değişimleri, soğuk veya rutubet ile arttığını ifade ederler. Soğuğa karşı aşırı bir hassasiyet vardır. Belli bir pozisyonda uzun süreli çalışma (özellikle kollar ve omuzların uzun süre sabit durması gibi) da yakınmaları arttırabilir. Bilgisayar ve daktilo gibi aletlerle çalışanlarda daha sıktır. Uzun süreli oturma, ayakta durma, uzun süreli yazı yazma, araba kullanma, telefonla konuşma, soğuğa maruz kalma, eğilerek çalışma ve ağır kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışma yüzeyinde bulunması gibi çalışma koşulları fibromiyalji belirtilerini şiddetlendirebilir.
Fibromiyalji sendromu, depresyon, migren, kronik yorgunluk sendromu veya miyofasyal Ağrı sendromu gibi hastalıklarla örtüşebilir. Bunlardan birinin varlığı fibromiyalji sendromunun yok olduğu anlamına gelmez. Yani bir arada da olabilirler. Örneğin yapılan çalışmalar, fibromiyalji hastalarının yüzde 25'inde depresyon, yüzde 50'sinde de migren gözlendiğini ortaya koymuştur.
STRESİ AZALTMAK GEREKİYOR
Tedavide Ağrı kesici ilaçlar, antidepresanlar, kas gevşeticiler ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılıyor. Hastalığın şiddetlendiği dönemlerde duruşun düzeltilmesi, tekrarlayıcı stres faktörlerini azaltmak (daktilo ile yazma, uzun süre ile oturma/ayakta durma gibi), uykuyu değerlendirme ve düzenleme önemlidir. Egzersiz hastalıkta en önemli tedavi ve korunma yöntemidir. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiovasküler kondüsyon programı, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme yararlıdır. Egzersiz tipi ve şiddeti hekim tarafından hastaya göre ayarlanmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious