Gedikli: Demek ki medeniyet krizi var

Gedikli: Demek ki medeniyet krizi var.9489
  • Giriş : 10.01.2009 / 15:22:00
  • Güncelleme : 10.01.2009 / 15:22:05

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, ''Gazze'deki bütün bu olan bitenler gösteriyor ki Batı dünyasında sadece ekonomik kriz değil, bir de medeniyet krizi yaşanıyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bülent Gedikli, AA muhabirinin Gazze'deki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Gazze'de yaşananlar konusunda Batılı ülkelerden herhangi bir tepki gelmemesinin üzüntü verici olduğunu vurgulayan Gedikli, şunları kaydetti:

''Biz, bütün dünyanın Gazze'deki gelişmeler konusunda ayağa kalkmasını beklerdik. Gazze'deki bütün bu olan bitenler gösteriyor ki Batı dünyasında sadece ekonomik kriz değil, bir de medeniyet krizi yaşanıyor. Bu olan bitenlerin anlamı budur. Maalesef Gazze'de çocukların öldürüldüğü, sivillerin katledildiği bir sahne söz konusu. Bu saldırıların devam edeceği de anlaşılıyor.

Gazze'de, Azrail'in bile gözyaşı dökeceği sahnelerin olduğunu ibretle izliyoruz. Bütün bu olup bitenlere karşı tepki verilmemesi de bizi son derece üzüyor. Bu, Batının da artık bir medeniyet krizi, medeniyet problemi yaşadığı anlamına geliyor. Dolayısıyla herkes bu açıdan kendi durumunu da gözden geçirmeli.''

-''İKÖ ETKİN ROL ALMALI''-

Gazze'de barış noktasında küçük de olsa beliren ümidin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı girişimler sayesinde olduğunu belirten Gedikli, en aktif ve en dinamik tavrın bugüne kadar sadece Başbakan Erdoğan tarafından ortaya koyulduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da dünya liderlerinin eşlerini Türkiye'ye çağırarak, Gazze için bir girişimde bulunduğunu kaydeden Bülent Gedikli, ''Emine Hanımefendi'nin çabasını son derece önemsemek gerekiyor. Ancak İspanya Başbakanı Zapatero'nun eşinden bu çağrıya olumlu bir yanıt alınmadığına dair birtakım bilgiler geldi. Bu son derece üzücüdür. Çünkü Medeniyetler İttifakı'nın eşbaşkanlığını yapan bir ülkeden daha farklı bir tavır sergilemesini beklerdik. Ancak böyle olumsuz bir cevabın da gelmesi bizi üzmüştür'' dedi.

Gazze konusunda atılacak her olumlu adıma katkı vermeye hazır olduklarını bildiren Gedikli, ''İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) daha aktif bir tavır sergilemesi gereken bir süreçteyiz. Ancak İKÖ beklenen bu tavrı henüz ortaya koymuş değil'' diye konuştu.

İKÖ'nün bu süreçte daha geniş bir inisiyatif alması gerektiğini vurgulayan Bülent Gedikli, ülkelerden yardım toplanması konusunda bu teşkilatın daha aktif bir rol üstlenebileceğini ifade etti. İKÖ'nün bunları yapabilecek yapıya ve organizasyon gücüne sahip olduğunu belirten Gedikli, İKÖ'nün acilen bir yardım toplama kampanyası başlatması gerektiğini söyledi.

''İKÖ bünyesinde devasa bir fon oluşturulması gerekiyor'' diyen Gedikli, bu fonun savaşlarda, deprem ve sel gibi afetlerde ve ekonomik buhranlarda devreye sokularak olumlu etki yaratacağını dile getirdi. Bülent Gedikli, ''hem Türkiye'nin hem de bütün İslam dünyasının İKÖ'den bu aktif tavrı beklediğini'' ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*