Gedikli: 'Tek başına iktidar olacağız'

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, “22 Temmuz'da yine tek başına iktidar olacağız. 3 Kasım seçimlerinden daha fazla oy alacağız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gedikli, 22 Temmuz'da yapılacak seçimler öncesinde AK Parti'de aday adaylığı başvuru sürecinin devam ettiğini hatırlattı. Gedikli, “AK Parti'ye bu seçimde de önemli ölçüde teveccüh var” dedi.

Gedikli, 22 Temmuz'da yapılacak genel seçimlerle ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:
“AK Parti önümüzdeki seçimde tek başına iktidar olabilecek güce sahip. 22 Temmuz'da yine tek başına iktidar olacağız. 3 Kasım seçimlerinden daha fazla oy alacağız.

Şu anki siyasi durum itibariyle söylüyorum. İki partili bir Meclis görünüyor. Yine iki partili bir yapı. Aslında bu halkımızın da seçmenimizin de isteği.

Geçen 2 yıl boyunca iki partili bir Meclis'in, tek başına iktidarın getirmiş olduğu, sağlamış olduğu istikrarı, güveni gördüler. Siyasi ortamdaki uzlaşmanın ne kadar önemli olduğunu gördüler. Dolayısıyla halkımızın böyle bir yöneliş içinde olduğunu görüyoruz.”

“MERKEZ AK PARTİ'NİN”

Gedikli, merkez sağ ve merkez soldaki birleşmelerle ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi:
“Sağda bir birleşme oldu. Solda da bir birleşme söz konusu olacak. Öyle görünüyor, böyle bir gelişme var. Ancak AKP, merkezi 3 Kasım'da yeniden inşa etmiş bir parti. Zaten bunu halkımızın teveccühünden görüyoruz.

AKP, bir merkez partisi olarak merkezi layık olduğu şekilde dolduruyor. AKP'nin mevcudiyeti içerisinde bu yapılanmaların çok da fazla bir şansı olacağını zannetmiyorum.

Biz 4.5 yıllık iktidarımız döneminde çözüm ürettik. Güven ve istikrarı sağladık.

AKP olarak 4.5 yıllık iktidar döneminde merkeze sağlam bir şekilde oturduk. Dolayısıyla birleşmeler Türk siyasetinde hangi boşluğu dolduruyor? Türkiye'deki sosyal yapının neresine, hangi noktasına tekabül ediyor? Bunun değerlendirmesini yapmak belki bilim adamlarının işi olabilir ama bize göre şu anda böyle bir ihtiyaç gözükmüyor.
Türk siyaseti artık AK Parti ve CHP, sağ ve sol olarak ikili yelpaze üzerine oturdu daha çok.”

ORTAK MUTABAKAT

“AK Parti'nin merkezden uzaklaştığı” yönündeki yorumlara katılmadığını kaydeden Gedikli, sözlerine şöyle devam etti:

“Sayın Başbakanımız da, bizler de zaman zaman ifade ettik. 'Milli görüş gömleğini çıkarttık' diye. Biz öyle bir çizginin devamı değiliz. AKP siyasetin merkezini yeniden inşa etmiştir. Siyasete yeni yaklaşımları, yeni ilkeleri getirmiştir ve bu ilkeler çerçevesinde siyaset yapıyor.

AKP toplumun ortak değerlerini, ortak paydalarını gözeterek siyaset yapıyor. Bu ortak değerler önemli. Türkiye'de ortak mutabakat sağlanması önemli. Bu sağlandığı takdirde Türkiye'nin önü zaten açık. Türkiye çok daha iyi noktalara gelecek.

Ortak değerlere gelince, cumhuriyet hepimizin ortak değeridir. Cumhuriyetin değerleri hepimizin ortak değerleridir.

Anayasa'da yazılan cumhuriyetimizin ortak değerleri, hepimizin ortak değerleridir. Hukukun üstünlüğü ortak değerlerimizdir. İnsan hakları ortak değerlerimizdir. Biz bunları böyle görüp anlıyoruz.

Biz 4.5 yıl bolunca ortaya koyduğumuz icraatla aslında nasıl bir parti olduğumuzu, kimliğimizi gösterdik. Biz kendimizi de aslında tarif ettik biliyorsunuz. Biz din odaklı bir parti değiliz. Biz insan odaklı bir partiyiz. AKP'nin temel amacı da insanımızın huzurunu, mutluluğunu sağlamak. Bizim temel hedefimiz bu.Her zaman uzlaşmacı siyaseti takip ettik. Hiçbir zaman çatışmacı siyaseti takip etmedik.”

AKP'nin ideolojik siyaset izlemediğini belirten Bülent Gedikli, Türkiye'ye hizmet eden bir siyaset izlediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious