Gediz Nehri'nin oluşturduğu kirlilik giderilecek

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gediz Nehri'nin oluşturduğu kirliliğin giderilmesi amacıyla çalışma başlatılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İZSU bünyesinde kurulan Su Havzaları Yönetim Birimi'nin, Gediz'in İzmir Körfezi'ne taşıdığı kirliliği belirlemek için başlattığı çalışmaların sonuçlarının alınmasına başlandığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kemalpaşa ve Menemen ilçelerinde kurulacak 2 arıtma tesisi için yürütülen hazırlıklarda da son aşamaya gelindiğini söyledi.

Gediz'in denize taşıdığı kirlilik durdurulmadan körfezin temizliğinden sözedilemeyeceğini belirten Başkan Kocaoğlu, şehir sınırları içinde Gediz'in ve körfezin kirletilmesine karşı her türlü önlemi almaya kararlı olduklarını kaydetti.

Kocaoğlu, "Sınırlarımız dışında kalan ve Gediz'i kullanan il, ilçe ve beldelerin de nehre her türlü atığın akıtılmasını önlemesi gerekiyor. İlgili kurum ve kuruluşları, Gediz'i kurtarmak için güç birliği yapmaya çağırıyorum." dedi.

Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü bünyesinde 2005 yılının Mart ayında kurulan 'Su Havzaları Yönetim Birimi'nin, aynı yılın Ekim ayında Dokuz Eylül Üniversitesi ile bir protokol imzalayarak başlattığı 'Gediz Havzası'nın İzmir Büyükşehir Belediye Sınırları İçinde Kalan Bölümünde Kirlilik Etüt Projesi' çalışmalarının da sürdürüldüğünü bildirdi.

Başkan Kocaoğlu, proje kapsamında, Gediz'in Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kalan bölümünde belirlenen 13 noktadan nehir suyu numunesi alınarak, 'ağır metaller, çözünmüş oksijen, kimyasal oksijen ihtiyacı, biyokimyasal oksijen ihtiyacı, sıcaklık, yağ ve Gres, PH' ölçümlerinin yapılmasına başlandığını söyledi.

Yapılan ilk değerlendirmelerin, Gediz Nehri'nde ağır metal kirliliğinin yoğun olduğunu gösterdiğini aktaran Kocaoğlu, "Nehirdeki su kalite sınıfı, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'id göre genellikle 4. sınıf (çok kirli sular) düzeyinde."diye konuştu.

Su Havzaları Yönetim Birimi tarafından havzaya ait tüm verilerin coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak uydu görüntüleri üzerine işlendiğine değinen Kocaoğlu, "Ayrıca havzayla ilgili çeşitli sorgulamalar yapabilen dijital veri tabanı oluşturuldu. Havzayla ilgili yeni bilgiler ve devam eden örnekleme, analiz sonuçları veri tabanına işlenerek güncellenmektedir" şeklinde konuştu.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Murat ve Şaphane dağlarından doğan Gediz Nehri'nin, Uşak ve Manisa illerinden geçerek, havza boyunca çok sayıda yan kollarla beslendiğini belirten Kocaoğlu, "Yaklaşık 17 bin 500 kilometre karelik havza büyüklüğüne sahip olan nehir, 401 kilometre uzunluğunda. Havzada yer alan yerleşim birimlerinden Manisa merkez, Akhisar, Alaşehir, Kütahya-Gediz ilçesinde evsel atıksu arıtma tesisi ve sadece İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ile Manisa Organize Sanayi bölgesinde atıksu arıtma tesisi bulunuyor. Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi'nde arıtma tesisi henüz yapım aşamasında. Uşak kentsel arıtma tesisi İller Bankası tarafından tamamlanmak üzere. Bunların dışında Manisa ilinde faaliyet gösteren dericiler ile havzada bulunan diğer yerleşim birimlerinden gelen evsel ve endüstriyel atıksular, arıtılmadan Gediz Nehri'ne deşarj ediliyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious