Gediz'de balık ölümlerinin nedeni

Gediz'de balık ölümlerinin nedeni.13061
  • Giriş : 22.09.2008 / 15:40:00

Gediz Nehri'nde bir süre önce meydana gelen ani balık ölümlerinin, sudaki çözünmüş oksijen miktarının azalmasından kaynaklandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uşak Çevre Orman İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğünce yapılan ortak yazılı açıklamada, ani balık ölümleri sonrası bölgeden alınan su ve ölü balık örneklerinin analiz edildiği, tahlil sonuçlarında "suda endüstriyel kirlilik ve balıklarda toksikolojik etki" bulunmadığı belirtildi.

Hava sıcaklığının etkisiyle suyun sıcaklığının artması, debinin azalması ve suyun durgunlaşmasından dolayı sudaki çözünmüş oksijenin azaldığı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Balık ölümlerinin olduğu 5 Eylül 2008'deki sağanak yağış nedeniyle Akarca ve Hayıtlı derelerinden yoğun sel suyu gelmiş ve selin taşıdığı mil nedeniyle nehir suyunda aşırı bulanıklık oluşmuş, bu durum zaten yetersiz olan çözünmüş oksijen miktarını sıfıra indirmiştir. Ani balık ölümleri, sudaki oksijen oranıyla ilgilidir. Sel nedeniyle nehir suyuna taşınan yoğun mil partikülleri balıkların solungaç lamellerini tıkayarak oksijen alımını sınırlamış ve suyun sıcaklığında da ani bir düşüş oluşturarak balıklarda şok etkisi yaratmış, ani ölümler oluşmuştur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*