Geleceğin meslekleri rehabilitasyon mühendislikler

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

ABD'nin Arizona State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Akay, biyomedikal ve rehabilitasyon mühendisliklerinin geleceğin meslekleri olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en büyük bilimsel organizasyonlarından biri olan IEEE-Engineering in Medicine and Biology Society Türkiye Kolu ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Elektronik-Haberleşme Mühendisliği Bölümü tarafından "Biyomedikal Mühendisliğinin Günümüzdeki Anlam ve Önemi" konulu seminer düzenlendi.

SDÜ Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen seminere SDÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vecihi Kırdemir, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Ayvaz, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı. Seminere konuşmacı olarak katılan Arizona State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Akay, Türkiye'deki öğrencilerin biyomedikal mühendisliği konusunda ufuklarını açmak için bu konferansa katıldığını söyledi.

Prof. Akay, konuşmasında, biyomedikal mühendisliğin günümüzdeki ve gelecekteki durumu ile bu alanda kendi yaptığı çalışmaları anlattı.

Biyomedikal ve rehabilitasyon mühendisliklerinin geleceğin meslekleri olduğunu belirten Akay, "Öncelikle temel bilgilere önem verilmesi gerekiyor. Bu esnada da değişen teknoloji takip edilmelidir. Matematik ve moleküler biyoloji bilmeyen kişilerin biyomedikal alanda ilerlemeleri beklenemez. Çaba gösterildiği takdirde herkes mutlaka başarıya ulaşılır." dedi.

Eğitimin ve araştırmacı ruhun bilimdeki önemine değinen Akay, SDÜ'de bulunmaktan büyük bir onur duyduğunu da söyledi.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar tarafından Prof. Dr. Metin Akay'a seramik Atatürk heykeli takdim edildi. Seminerin sonunda soru cevap bölümüne geçilerek, katılımcıların sorularını cevapladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious