Geleceğin sağlığı güvence altında!

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Gelecek neslin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına tıp dünyası tarafından son derece önemli kabul edilen kordon kanı bankasına saklanması için Kütahya'dan 20'nin üzerinde bebeğin kanı gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaşamın bir döneminde meydana gelebilecek herhangi bir hastalığın tedavi edilmesi amacıyla kullanılan kordon kanı için Kütahya'dan yaklaşık 150 kişinin başvurduğu, ancak bunlardan şimdiye kadar 20'nin üzerinde bebeğin kordon kanının alınabildiği belirtildi.

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından kordon kanı saklamaya yetki verilmişti. İki özel kurumdan biri olan Kordon Kanı Bankası'nın Kütahya temsilciliğini yürüten Özel Ege Sağlık Tıp Merkezi, bu anlamda yapılacak başvuruları değerlendiriyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ege Sağlık Tıp Merkezi yetkililerinden Dr. İsmail Güldoğan, sağlık alanında her geçen gün bir yeniliğin yaşandığını kaydederek, "Sağlıklı bir neslin yetişmesi ve ileride oluşabilecek olumsuz durumlara kolayca müdahale edilebilmesi amacıyla oluşturulan kordon kanı saklama yöntemi de giderek yaygınlaşıyor." dedi.

Kütahya'da yeni bebeği olan ve çocuğunun bir ömür boyunca sağlıklı yaşamasını isteyen aileler için bu yöntemin uygulanmasında yardımcı olduklarını dile getiren Dr. Güldoğan, "Bebeğinin kordon kanını bankada saklamak isteyen aileler bize başvuruyor. Doğumun gerçekleştiği esnada bebeğin kordon bağını alıp kanı Ankara'daki kordon kanı bankasına gönderiyoruz. Doğarken alınan bu kanda bulunan kök hücreler, bebeğin ömrü boyunca sağlık açısından yaşayabileceği bir olumsuzlukta, vücudun arızalı yerlerini otomatik olarak düzeltiyor. Kordon kanının bu özelliği sayesinde insanlar sağlığına kavuşuyor." şeklinde konuştu.

KORDON KANI NEDEN SAKLANIYOR?

Kordon kanı, kök hücreleri çok fazla barındırması nedeniyle saklanıyor. Kök hücreler insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücreler olarak biliniyor. Nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa oraya giderek gereken hücre tipine dönüşüp hasarı onarıyorlar. Kalp krizi geçirende kalbe, karaciğer harabiyeti olanda karaciğere, kemiği kırılanda kemik hattına giderek gerekli tamiratı yapıyorlar. Vücutta en fazla olduğu zaman ise, anne karnındaki bebeklik çağı. Daha sonra yaşlandıkça vücutta azalıyor. Kök hücreler tüm vücut doku ve organlarında, kan dolaşımında bulunuyor. Ancak üç yerde en fazla bulunuyor. Bunlar; bebeklerin göbek kordonu, kemik iliği ve damarlarda dolaşan kan. Bahsi geçen yöntem kök hücre sağlama ve depolama açısından en kolay ve ucuz yöntem olarak biliniyor.

Söz konusu kök hücrelerin tedavide kullanıldığı hastalıklara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Kabaca sınıflamak gerekirse; kanser, kemik iliği ve kalıtsal kan hastalıkları, bağışıklık yetersizlikleri gibi 50'yi aşkın hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Doğumda alınan kordon kanı bebeğin kendisi için kullanılabileceği gibi, anne, baba ve diğer kardeşlerden biri için de hayat kurtarıcı olabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious