'Gelecek 50 yilin vazgeçilmezi tarim olacak'

  • Giriş : 16.11.2005 / 00:00:00

ANTALYA - Gelecek 50 yilda lider sektörün tarim oldugunu belirten MÜSIAD Antalya Sube Baskani Ibrahim Islek, Antalya'nin turizm kadar tarima da önem vermesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dernek binasinda düzenlenen toplantida konusan Islek, ticaret ve sanayi odalarinin sermayelerini tarimda bulusturmalarinin, sektörün gelismesinde önemli bir adim olacagini söyledi. Antalya'nin dogru tarim politikalariyla dünya markasi olacagina inandigini söyleyen Islek, Antalya tariminin ayaga kalkmasi için örnek isletme lider çiftçi yetistirilmesinin gerekliligine dikkat çekti. Gelecek 50 yilda lider sektör olarak tarimi gösteren Ibrahim Islek, "Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni bir çalisma sahasi daha olusturuldu. 3. tevsi alani içerisinde 90 hektarlik bölgede çalismalar baslatildi. Bizde Tarim ve Köyisleri Bakanligi'na kendi adimiza tarimda dogru adimlar basligiyla bir rapor gönderdik. Beklentilerimizi ve önerilerimizi ilettik.Çiftçiye teknoloji, bilgi ve sermaye götürmek zorundayiz. Günümüzde tarimla ugrasanlar çiftçi degil köylüdür. Bende tarimla ugrasiyorum ama bende bir köylüyüm." dedi.

Turizm sektörü çalisanlarinin özelestiriye açik olmasi gerektigini vurgulayarak, Hersey dahil sisteminin bir an önce kaldirilarak turistin masraf yapabilecegi yöntemlerin gelistirilmesini isteyen Ibrahim Islek, bu konuda daha çevreci bir pozisyonun alinmasi gerektigini söyledi. Turistin gelmesinin sektörü iyilestirmede yeterli olmadigina deginen MÜSIAD Sube Baskani, turizmde eksik noktalari söyle siraladi: "Altyapinin olusturulmasi kentin vizyonunu artiracaktir. Neden Kruvaziyer gemilerinin gelmedigini sorgulamaliyiz. Bu gemiler büyük ve marka alisveris merkezleri olan kentlere demir atar. Antalya'da bu örnege uygun bir market biliyor musunuz. Tüketicinin egilimleri degismis durumda. 20 yil önceki mantikla hareket edemeyiz. Dünya ne yapiyorsa onu tanimak ve gelistirmek durumundayiz. Türkiye'nin dogal cazibe merkezleri var ama degerlendiremiyor. Eyfel Kulesi'nin tarihi cazibesi varmidir. Hayir yok. Ama insanlar burayi cazibe merkezi haline getirmis. Fransa'ya gidip burayi gezmeyen yoktur. Bizim elimizde sayilamayacak kadar cazibe merkezimiz var. Ama kullanamiyoruz. Biz bu potansiyelimizi (Aspendos'u kullanarak mi koruyalim, Kaleiçi'ni trafige açilim mi, açmayalim mi) tartismalari ile kullaniyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious