Gelecek İçin Eğitim

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Almanya’da Türk çocuklarına ve velilere yönelik "Gelecek İçin Eğitim" kampanyası başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Türk Toplumu (TGD), Türk-Alman Veli Birlikleri Federasyonu, Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu ve Almanya Türk Öğrenci Dernekleri Federasyonu tarafından Berlin’deki Türk Evi’nde yapılan toplantıyla başlatılan "Gelecek İçin Eğitim" kampanyasının tanıtımına Almanya Uyum, Göç ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer de katıldı.

Böhmer, toplantıda yaptığı konuşmada, eğitimin uyum için anahtar rol oynadığını belirterek, velilerin çocuklarına eğitim yolunda eşlik etmeleri ve sorumluluk taşımalarının sağlanması için bu kampanyanın Türk velilerine de yönelik olmasının önemini vurguladı.

TGD Başkanı Kenan Kolat da iyi bir eğitim almanın bir etnik sorun olmadığını belirterek, "Bu bir sosyal sınıf sorunudur. Bu sistemden kaynaklanıyor. Siyaset bu sistemi analiz etmesi gerekiyor" dedi.

Bu kampanyada çok önemli hedeflerinin bulunduğunu ifade eden Kolat, 5 yıl içinde okulu diplomasız terk eden öğrencilerin sayısını yarıya indirmek ve liseye giden öğrencilerin sayısını artırmak istediklerini ifade etti.

Kolat, kampanyaya Türk şirketlerinin yanı sıra çok sayıda Türk-Alman sivil toplum kuruluşunun destek verdiğini söyledi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Kemal Tüzün de kampanyanın çok önemli bir adım olduğunu ifade ederek, kampanyayı başlatanlara teşekkür etti.

Tüzün, eğitimde Almanca’nın yanı sıra anadilinin de büyük bir önem taşıdığını, anadili öğrenmeden önce Almanca’nın öğrenilmesinin zor olduğunu ifade etti.

Berlin Eyaleti Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı ve Federal Almanya Kültür Bakanları Konferansı Başkan Yardımcısı Klaus Böger de uyum konusunda her zaman eğitimi öne çıkaracağını, yabancı çocukların Almanya için çok önemli olduklarını belirterek, "Bu çocuklar bizim çocuklarımız" dedi.

Bu kampanyayla doğru bir yolda olunduğunu ifade eden Böger, iki dilli eğitimin de yük değil, zenginlik olduğunu söyledi.

"Gelecek İçin Eğitim" kampanyasında, eyaletlerde "veli okulları" açılarak, velilerin Alman okul sistemi hakkında bilgilendirilmesi, Türklerin yoğun yaşadığı kentlerde "eğitim kamyonları" kurularak, ailelere bilgi verilmesi, velilerle öğretmenler arasındaki iletişimin sağlanması gibi projeler yer alıyor.

Kampanya kapsamında Almanya’nın çeşitli eyaletlerinde şimdiye kadar 23 "eğitim elçisinin" görevlendirildiği ve bunun 100’e çıkartılacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious