Gelecek Irak konferansı Türkiye'de

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, bir sonraki Irak konferansına Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, gelecek Irak konferansının Türkiye'de yapılacağını söyledi.

Lavrov, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen genişletilmiş Irak konferansının sonunda Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, gelecek toplantının bu sonbaharda Türkiye'de yapılacağını duyurdu.

Rusya'nın, Irak'ın borçlarını, Paris Kulübü üyesi diğer ülkelerin vaat ettiğinden daha fazla oranda sileceğini ifade eden Lavrov, "Irak'ın borçları, Paris Kulübü kuralları çerçevesinde gözden geçirildi. Rusya bunu yeniden göz önünde bulundurma ve önemli oranını silme sorumluluğunu aldı" dedi.

Lavrov, "Borçların silinmesi için, Paris Kulübü'nün kuralları dışında da başka herhangi bir şart yok" diye konuştu.

ABD-İran bakanları Mısır'da görüşmedi

Bu arada Mısır'ın Şarm El Şeyh kentindeki Uluslararası Irak Konferansı'nda bir araya gelmeleri beklenen ABD ve İran dışişleri bakanları görüşme yapmadı.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, iki ülkenin büyükelçiler düzeyinde temas kurduğunu söyledi.

Bu 10 Mart'tan bu yana iki ülke arasındaki ikinci görüşme oldu.

Amerikan ve İran dışişleri bakanları, dün öğle yemeğinde selamlaşmakla yetindi. Görüşmeye, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious