Gelecek yaza savaş yok

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, İsrail ile Suriye ya da başka bir Arap ülkesiyle gelecek yaza savaş olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Peretz, İsrail ile Lübnan arasındaki sınır yakınlarındaki bir askeri üsse yaptığı ziyaret sırasında, "Elimdeki bilgilere göre, kimsenin İsrail'e saldırma niyeti yok, bizim de Suriye ya da başka bir Arap ülkesine saldırmaya niyetimiz yok" dedi.

Son günlerde İsrail medyasındaki haberlerde, İsrail güvenlik güçleri ve istihbarat servislerinin raporlarıyla beslenen endişeler gündeme getiriliyor. Basındaki haberlerde önümüzdeki yaza İsrail'in kuzey sınırında yeni bir savaş olasılığından söz ediliyor.

Bu haberlere açıklık getiren Savunma Bakanı Peretz, ayrıca Suriye ile 2000 yılından bu yana kesik olan müzakerelerin yeniden başlamasının acil olduğunu söyledi. Peretz, Suriye ile müzakere etmek için fırsatların yakalanması gerektiğini ve Başbakan Ehud Olmert'e acilen bu konuyu görüşmek istediğini ilettiğini açıkladı.

"Bu konudaki görüşüm değişmedi" diyen Peretz, Orta Doğu'da barış sürecinde Suriye'nin önemli bir rolü olduğunu düşündüğünü yineledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın müzakere tekliflerini reddeden Olmert'in aksine Peretz birçok kez müzakerelerden yana olduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious