Geleneksel 6. Yerfıstığı Festivali

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Üretiminin yüzde 50'si ve pazarlamasının yüzde 80'e yakını Osmaniye'de yapılan yer fıstığını tanıtmak amacıyla planlanan Osmaniye Geleneksel 6. Yerfıstığı Festivali düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Halk oyunları gösterileri ile başlayan fıstık festivali yürüyüş ile devam etti. Festivalde katılımcılara yer fıstığı dağıtıldı. Bu arada yer fıstığı üreticisinin sıkıntılar çektiği belirtilerek Ziraat ve Ticaret Odası tarafından festivale tepki gösterildi.

Belediyenin öncülüğünde yapılan ve Ticaret Borsası'nın desteklediği festival, belediye sarayı önünde Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu öğrencilerinin halk oyunları gösterileri ile başladı. Daha sonra Milletvekili Mehmet Sarı, Vali Zübeyir Kemelek, Belediye Başkanı Davut Çuhadar, Tarım İl Müdürü Ali Çeribaş, Ticaret Borsası Başkanı Ali Koza, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş Ticaret Borsası önünde biraraya geldi.

Kalabalık bir kortej oluşturarak Atatürk, Dr. Ahmet Alkan Caddesi ve Musa Şahin Bulvarı üzerinde festival yürüyüşü yapıldı. Yürüyüş Valilik önünde son buldu. Valilik önündeki Atatürk büstüne çelenk konulması saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile festival programı sona erdi.

Fıstığın Osmaniye ekonomisi için hayati bir öneme sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Davut Çuhadar, festival ile fıstığı tanıtmayı amaçladıklarını söyledi. Türkiye'de fıstığın kalbinin Osmaniye'de attığını aktaran Çuhadar, "Burada Karadeniz'in sembolü fındık ve Ege Bölgesinin sembolü tütünde yetişir az da olsa. Ancak fıstık ilimizle özdeşleşmiştir. Bu yüzden bu ürünün ekonomiye kazandırılması ve tanıtılması için bu tür festivallere ihtiyaç duyulduğunu belirtmek istiyorum" dedi. Festival programında balonlar ve fıstıklarla süslü traktörden vatandaşlara kavrulmuş yer fıstığı dağıtıldı.


ZİRAAT ODASI BAŞKANI SEZGİN: "ÜRETİCİ ÜRETMEZSE FISTIK MI OLUR FESTİVAL Mİ YAPILIR"


Bu arada, daha önce festivale destek veren kurumlar arasında gösterilen Ziraat Odası ve Ticaret Odası festivalin yapılmasına, "Emekle ürettiğimiz tok pahasına sattığımız fıstık festivalini perişan kutluyoruz" pankartı ve yaptıkları basın açıklaması ile tepki gösterdiler.

Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin, "Üretici üretmezse fıstık mı olur festival mi yapılır?" diyerek tepkisini dile getirdi. Festivallerin ilin kültürünü, ürününü tanıtmak amacıyla düzenlenen toplumsal birliğin pekiştiği günler olduğunu aktaran Sezgin ancak yer fıstığı üreticilerinin son yıllarda büyük sıkıntılar çektiğini fıstığın maliyetinin altında satıldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious