Geleneksel basın toplantısı neden iptal edildi?

Geleneksel basın toplantısı neden iptal edildi?.12587
  • Giriş : 29.11.2007 / 10:48:00

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yapılan geleneksel basın toplantısı bakın neden iptal edildi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yıllardır geleneksel olarak her Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, hükümet sözcüsü olan bakan kameraların karşısına geçer ve toplantıda alınan kararlarla ilgili açıklama yapar. Bu gelenek son Bakanlar Kurulu toplantısında bozuldu.

Gazeteciler ve televizyon habercileri canlı yayın için hazırlığı yapmış beklerken Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek'in basın toplantısı yapmaması bir anda kafaları karıştırdı... Konu üzerine haberler yapıldı, nedeni sorgulandı. Gerçek nedeni ise bizzat Cemil Çiçek açıkladı.

Çiçek'e soruyu Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila sordu ve yanıtını köşesinde yazdı. Hükümetin uzun yıllardır devam eden rutinini, Basın Kulübü'nün bozduğu ortaya çıktı.

Bila, " Çiçek neden açıklama yapmadı?" başlıklı yazısında, Bakanlar Kurulu sonrası basın toplantısının yapılmamasının doğal olarak merak uyandırdığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

"Acaba Çiçek neden basının karşısına çıkmamıştı?
Bu soruya çeşitli yanıtlar verildi. Kimine göre, "Karayılan ve Bayık'la ilgili soru sorulacağı" için çıkmamıştı. Kimine göre Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam'da basını ağır biçimde eleştirdiği için Çiçek de basına tavır almıştı.
Ancak Çiçek, bu yanıtların doğru olmadığını söyledi.
Çiçek'e dünkü görüşmemizde neden Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuşmadığını sordum.

Çiçek, iki nedenle konuşmadığını söyledi:
1- Batı yakasında yeni bir şey yoktu.
2- Bir gün önce televizyonda bana sorulabilecek bütün sorulara uzun uzun yanıt vermiştim.


Çiçek, birinci nedeni şöyle açıkladı:
"Bakanlar Kurulu toplantısında bir iç değerlendirme yapıldı. Bakanlar, çalışmalarıyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu'nu bilgilendirdi. Hizmetlerin daha iyi nasıl görülebileceğine ilişkin görüşlerimizi açıkladık. Bir çeşit iç toplantı gibi oldu. Bu nedenle basına açıklanacak bir konu yoktu. Ünlü deyimle, batı yakasında yeni bir şey olmadığı için açıklama yapmadım.


İkinci olarak:
Ben bir gün önce bir programa çıktım. Meslektaşlarınız bana sorulabilecek hemen hemen bütün soruları sordular. Ben de her birini uzun uzun yanıtladım. Bu nedenle tekrar aynı konularda gazetecilerin ve kamuoyunun zamanını almak istemedim."

Hükümetin rutinini Basın Kulübü bozmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious