Geleneksel türkülerimizi Afrikalılar söylerse

Geleneksel türkülerimizi Afrikalılar söylerse.12777
  • Giriş : 10.02.2008 / 07:30:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 12:13:20

Türküler tanıdık ama söyleyenler yabancı. Onlar Gana'daki Türk Okulu'nun Afrikalı öğrencileri...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Geleneksel türkülerimizi "tam tam" eşliğinde Afrikalı öğrencilerden dinlemek ister misiniz? Şimdi Gana’ya gideceğiz. İşte keyifle seyredeceğiniz programdan ilgi çekici kareler...

Ayna'nın yolu Gana'da Uluslararası Galaksi Türk Okulu'na düşüyor. 2001 yılında bir öğrenci ile eğitime başlayan okulda bugün devlet yöneticilerinin, kraliçelerin ve farklı ülke temsilcilerinin çocuklarının da aralarında bulunduğu 37 farklı milletten öğrenci eğitim görüyor. Hepsinin ortak yönü söyledikleri Türkçe türküler.

Gana; yağmur ormanları, dünyanın en büyük yapay gölünü de içinde barındıran Volta Nehri ve yeşillikler içerisindeki başkenti ile görülmeye değer bir ülke.

Afrika'nın en büyük pazarlarından biri olan Makola pazarı başkent Akra'nın en kalabalık yerlerinden. Çok büyük bir alana yayılan Pazar, başkentin zaten karışık olan trafiğiyle birleşince durum iyice içinden çıkılmaz hale geliyor.

Şehir içi ulaşımda en çok "tora tora" isimli dolmuşlar kullanılıyor. Halkın, ucuz olduğu için tercih ettiği bu dolmuşların şoförleri dikkatsizlikleri ile nam salmış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious