Gelibolu tersane için beklemede

Gelibolu tersane için beklemede.18519
  • Giriş : 24.10.2008 / 12:19:00

Belediye Başkanı Bingöl, ilçede yapılacak tersaneyle ilgili olarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunda devam eden çalışmaların tamamlandığını ve yasal prosedür eksiğinin kalmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cihat Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurulması planlanan tersanenin kara tarafındaki çalışmaların daha önce bitirilerek Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulundan geçtiğini, son olarak rutin deniz dolgusu ile kazandırılan bölgedeki işlemlerle ilgili izinlerin alındığını söyledi. Bingöl, şöyle konuştu:

''Tersaneyle ilgili yasal anlamda bir prosedür ve çalışma eksiği kalmadı. İki gündür kurulda ciddi münazaralar ve çalışmalardan sonra tersanenin hem karada hem de denizde yapılacak olan bölümleriyle ilgili izinlerimiz tamamlanmış oldu. Bayındırlık ve Ulaştırma bakanlıklarındaki işlemler bitirildikten sonra, önümüzdeki ay belediyemizin ruhsatlandırılmasıyla ilgili bir sakınca kalmayacağını sevinerek belirtmek istiyorum.''

-''TERSANE MUTLAKA GELİBOLU'YA YAPILACAK''-

Kamuoyunda tersanenin yapılmayacağı yönünde çeşitli iddiaların bulunduğunu ifade eden Bingöl, tersanenin 5 yılda bitirileceğini ve maliyetinin yaklaşık 1,5 milyar doları bulacağını belirterek, ''Avrupa'nın en büyük tersanesinin şartlarının tamamlanması, izinleri ve yapımının, inşaat ruhsatı alır gibi kolay olmadığının herkes tarafından bilinmesi lazım'' dedi.

''Tersane mutlaka Gelibolu'ya yapılacak'' diyen Bingöl, bununla ilgili mevzuat ve yasal prosedür açısından hiçbir sakınca olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Maliye, Ulaştırma ve Bayındırlık bakanlıkları, askeri ve mülki ilgililer, valimiz, milletvekillerimiz, kaymakamımız, belediye ve belediye meclisimiz herkes bu konuda hemfikirdir. Kimse bunun engellenmesi veya geriye dönüşüyle ilgili hiçbir şey yapma lüksüne sahip değildir. Tersanemiz mutlaka önümüzdeki günlerde ruhsat için belediyemize başvuracak ve temeli atılacaktır.''

Bingöl, tersanenin çevre kirliliğine yol açacağı endişelerine değinirken de, temiz, düzenli yapılmış bir tersanenin, bacasız bir sanayi olarak Gelibolu'ya kirlilikten çok zenginlik, güzellik ve görsellik kazandıracağına inandığını anlattı.

Tersane projesinin Avrupa ülkelerinin yanı sıra Çin, Japonya ve Güney Kore'nin de teknolojilerinden yararlanılarak hazırlandığına işaret eden Bingöl, ''Kızak sistemi ile değil, kuru havuz sistemleri ile gerçekleşecek bir çalışmadır. Dolayısıyla boya, raspa ve montaj gibi bütün imalatlar kapalı hangarlarda, ses ve gürültü kirliliği olmadan, dumansız, tozsuz, çok sağlıklı çalışma koşullarında yapılacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*