Gelibolu Yarımadası'nda rehber sıkıntısı

Gelibolu Yarımadası'nda rehber sıkıntısı.14411
  • Giriş : 14.03.2008 / 10:39:00

Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzları Kooperatifi Başkan Yardımcısı Kamil Uzelli, 18 Mart'ta Gelibolu Yarımadası'nı ziyaret edecekler için şu uyarıyı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzları Kooperatifi Başkan Yardımcısı Kamil Uzelli, bu yıl 18 Mart törenleri dolayısıyla Gelibolu Yarımadası'na, yaklaşık 40 bin kişinin gelmesini beklediklerini söyledi.

AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale 18 Mart Deniz Zaferi Haftası nedeniyle mart ayında kente gelen ziyaretçi sayısının her yıl arttığını belirten Uzelli, ''Geçen yıl mart ayında 30 bin kişinin ziyaret ettiği Gelibolu Yarımadası'nı bu yıl 40 binden fazla kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz'' dedi.

Çanakkale'yi, 15 Martta İstanbul'daki belediyelerin organizasyonuyla 15 bin, 22 Martta ise Antalya Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla 7 bin 500 kişinin ziyaret edeceğini kaydeden Uzelli, yine mart ayında çeşitli illerden de 16 bin 500 ziyaretçinin geleceğini belirtti.

Uzelli, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 93. yıl dönümü etkinleri nedeniyle alınan güvenlik önlemleri ve aşırı yoğunluk nedeniyle Gelibolu Yarımadası'nın layıkıyla gezilemeyeceğini, ziyaretçilerin kente 18 Mart günü öncesi ya da sonrasında gelmeyi tercih etmelerinin daha doğru olacağını ifade etti.

Gelibolu Yarımadası'nda rehbersiz gezen yerli turistlerin, programsız dolaştıkları için tarihi yerler hakkında sağlıklı bilgi edinemediğine dikkati çeken Uzelli, şunları kaydetti:

''Ziyaretçiler, tarihi Gelibolu Yarımadası'nın her yerini tam olarak gezemiyorlar. Tarihi de tam olarak özümseyemedikleri için etrafa çöp atıp, çevre kirliliğine neden oluyorlar. Bu nedenle bizim, yerli turistlerden ricamız yanlarına turizm kokardına sahip profesyonel rehberler ya da Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan onaylı kimliğe sahip alan kılavuzları eşliğinde, programlı bir şekilde Gelibolu Yarımadası'nı gezmeleridir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious