Gelibolu'da Galatasaraylı şehitler anıldı

Gelibolu'da Galatasaraylı şehitler anıldı.17832
  • Giriş : 20.06.2009 / 23:00:00

Çanakkale Savaşı'na katılan ve vatanları için hayatlarını feda eden Galatasaraylı Şehitleri Galatasaraylılar Derneği ve Galatasaray Lisesi öğrencileri unutmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Galatasaraylılar Derneği tarafından organize edilen anma törenine dernek üyesi ve Galatasaray Lisesi öğrencilerinden oluşan 50 kişi katıldı. İlk olarak şehitlikleri rehber eşliğinde gezen grup, daha sonra Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları hakkında Abide önünde bilgi aldı.

Şehitler Abidesi tören alanı yanında bulunan Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı rölyefine grupta Galatasaraylılar Derneği'nin en genç ve en yaşlı üyeleri adına, Bülent Güçbilmez (68) ve Galatasaray Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Hazal Seval çelenk sundu. Çelenk sunumundan sonra grup, Atatürk ve silah arkadaşları ile Galatasaraylı Şehitler başta olmak üzere tüm Şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular. Tören sonrası konuşma yapan Galatasaraylılar Derneği Başkanı Volkan Karsan, 1915 yılında Kafkas Cephesi'nde şehit düşen mezunlardan Abdurrahman Robenson'un Ali Sami Yen'e, cepheden yazıp gönderdiği mektubu vasiyet kabul ettiklerini ve 25 Haziran tarihini 'Galatasaraylı Şehitler Günü' ilan ettiklerini söyledi.

Karsan, "Abdurrahman Robenson'un Ali Sami Yen'e cepheden yazdığı mektupta geçen 'Biraderim Sami Bey, eğer sağ salim geri dönemezsek bizim için bir gün tayin ederek bizleri anınız' sözünü vasiyet kabul ettik. Bu sebeple burudayız. 20 Haziran Çanakkale ziyaretimizin amacı ise Galatasaray Lisesi'nde okurken veya mezun olup Çanakkale başta olmak üzere diğer cephelere koşan ve vatanımızı savunurken şehit düşen kınalı kuzularımızı anmaktır." dedi.

Galatasaray Lisesi'nin 92. dönem mezunu olan İstanbullu işadamı Bülent Güçbilmez de Galatasaraylı olarak burada olmaktan büyük heyecan duyduğunu ifade etti. 6. kez bu toprakları ziyaret ettiğini belirten Güçbilmez, ömrü yettiği sürece şehitleri anmaya geleceğini sözlerine ekledi.

Galatasaray Lisesi'nin 142. dönem mezunu olarak çelenk sunan 17 yaşındaki Hazal Seval da duygularını şu sözlerle dile getirdi: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunda, temel taşlarını oluşturan Okulumuzun mezun ve öğrencilerinin anısını yüreğimizde yaşatıyoruz. Onlar bu topraklar uğruna canlarını feda etti. Galatasaraylı Şehitlerimizi, can verdikleri bu topraklarda anmak bize ayrı bir gurur veriyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*