Gelinliğiniz sizi yansıtır!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

15. yüzyılda sadece soylu ailelerin kızlarının giydiği gelinlikler, son yüz yıldır düğünlerin vazgeçilmez giysileri arasında yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beyaz, kabarık etekli, oldukça süslü ve ihtişamlı kumaşların kullanıldığı gelinlikler, yeni evlenen bayanlar için olmazsa olmaz bir giysi.

Öyle ki evlenmeye karar vermiş genç kızlar, aylar öncesinden gelinliğinin hayalini kurar. Adeta gelmiş geçmiş en güzel gelin olmak için uğraşılır. Onlarca model incelenir. Uzun uğraşlardan sonra da birkaç saat için, giyilecek bu özel kıyafete epeyce yüklü miktarlar verilerek alınır. Gelinliğin modeline karar vermeden önce zaman, mekân, gelinin fizikî özellikleri, damat ile uyumu, sosyal statü ve ekonomik koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde en önemli detay ne yazık ki ekonomik koşullardır. Oldukça yüksek fiyatlar ile dikilen gelinlikler çoğu dikim evlerinde tekniğine uygun ve kaliteli dikilmemekte. İstenilen modelin dışında bir sonuç ile karşılaşmak çoğu gelinin başına gelen olumsuzluklar arasında. Bu tarz rahatsızlık verici olaylar ile karşılaşmamak için gelinliği profesyonel ve işinin ehli, güvenilir yerlere diktirmek gerekir. Kime ya da nereye diktireceğinize karar vermeden önce düğünün yapılacağı yer önemlidir. Mekânın konseptine uyumlu tarzda olmayan kıyafet ne kadar şık tasarlanmış olsa da, cazibesini kaybeder. Gelinlik; masumiyeti, teslimiyeti ve saflığı temsil etmelidir. Model seçimi yapılırken bu hususlar unutulmamalıdır. Sıra dışı olmak kaygısı ile frapan bir gelinlik seçmek çok çok yanlış olur. Gelinliğin zarifliği sadelik ile doğrudan ilintilidir. Abartılı işlemeleri olan ya da dekolte olan gelinlikler; gelinliğin ana teması olan masumiyet ve saflığı ortadan kaldırır.

Her sezon tüm kıyafet koleksiyonlarında olduğu gibi gelinliklerde de yeni tasarımlara imza atılıyor. Farklı kesimlere ve kumaş özelliklerine sahip gelinlikler birer birer boy gösteriyor. Hatta kimi koleksiyonlarda iş iyice abartılıp oldukça canlı renklerde ve desenlerde sıra dışı gelinlikler tasarlanmakta. Tüm bunlara rağmen gerçek olan şu ki; gelinlik tasarımları modadan fazla etkilenmeyen ve geleneklerin günümüz şartları ile yorumlanmasından doğmalıdır. Bir kadının hayatta giyebileceği en önemli elbisedir gelinlik. Onun yeni hayatının temiz başlangıcını temsil eder. Kimi zaman metrelerce tül ile yapılır, kimi zaman ise bin bir emek ile işlenmiş ipek kumaşlarla… Ama hep romantik bir duruşu olmalıdır gelinliklerin. Uzun bir süredir beyaz ile devam eden gelinlik yolculuğu 2006 sezonunda kremlere ve ekrulara da yer vermiştir. Kırık beyaz olarak da adlandırılan ekru tonları 2006 sezonunda sık kullanılan gelinlik renkleri arasında yerini alıyor. Kabarık etekli ve volânların kullanıldığı modeller minyon tipli, zayıf ve hareketli gelinler için romantik bir seçim olabilir. Küçük çiçekli aksesuarlar ve el buketi ile şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. İnci sevenlerdenseniz klasik gelinlikler tam size göre. Yaka özelliği bulunan, bedene oturmuş, çan kesimli eteklere sahip, tafta, saten, ipek krep gelinlikler bu gruba dahil edilir. Ya da inciler ile işlenmiş ipek tafta bir gelinlik ve yine çeşitli boylarda incilerin kullanıldığı zarif bir taç ile masum bir görüntüye sahip olabilirsiniz. İşlemelerin yoğun kullanıldığı gelinliklerde yalın hatlı tasarımlar tercih edilmelidir. Aynı sadelik saç aksesuarlarında, ayakkabıda ve takılarda da devam etmelidir. Bu sene elbiselerde olduğu gibi gelinliklerde de fırfırlara çokça yer verildi. Ağır olmayan, kır düğünü konseptine uyabilecek olan ipek şifon ya da yumuşak tüllerden tasarlanmış bel kısmına kadar oturan, belden aşağısı fırfırlı ve katlı gelinlikler dikkatle seçilmiş kalın kumaş kemerler ile kullanılabilir. Damatlardan uzun olan gelinler bu tarz gelinlikler ile beyaz babet ayakkabıyı rahatlıkla tercih edebilir. Bu özelliklere sahip gelinlerin topuz yerine ensede şekillendirilen saç ve duvak modellerini tercih etmeleri gerekir. Uzun görünmek isteyen gelinler ise düz kesimlerde ve tok kumaşlardan tasarlanmış abartısız gelinlikleri seçmelidirler. Tafta-saten karışımı olan orijinal ziberlin kumaşlar, ipek brokarlar bu tarz sade ve asil tasarımlar için biçilmiş kaftandır. Oldukça kaliteli duran kumaş düz bir tasarım ve kaliteli dikim ile asil-vakurlu gelin olmak isteyenlere hitap eder. Düğün gece yapılıyor ise uzun kristâl duvaklar ile kullanılacak taşlı taçlar konsepti tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Düğününüz gündüz yapılacak ise mat kumaşlar, dantel brodeler, uçuşan tüller, organzeler gelinlik kumaşı için ideal seçimlerdir. Kristal tül duvak yerine daha mat bir duvak ve büyük beyaz çiçekler ile tamamlanabilir. Taç sevenler gündüz inci ya da çeşitli küçük çiçekler ile süslü taçları kullanabilirler.

Düğününde nostaljik bir görünüm içinde olmak isteyen hanımlara bu sene birbirinden farklı modeller eşlik ediyor. Bej tonlarının çok daha iyi durduğu nostaljik gelinliklerde; bol kol özelliği ve farklı tasarımlardaki etek kesimleri ilk göze çarpan detaylar arasında. Gelinliğin iki parça yani etek-bluz ya da elbise-kaftan olması temanın çok daha belirginleşmesini sağlıyor. Elbise-kaftan ikilisinde kaftanın bu sene de çok gözde olan dantel ya da ipek brokar kumaştan seçilmesi; elbisenin ise ipek, krep ve satenden tercih edilmesi doğru başlangıç olur. Vücut anatomisi dikkate alınarak seçilecek modelde aksesuarlar da en az gelinlik kadar önemlidir. Üst kısmı geniş olan hanımların gelinliklerinin belden yukarısındaki işlemelerinin abartısız şeffaf boncuklar ile asimetrik formlarda işlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Dikkat edilecek diğer bir husus ise kısa duvak yerine uzun duvakların kullanılması gerektiğidir.

Sıfır yaka, yuvarlak kesimli yakalar, göğüs kupu bedenin kısa ve geniş algılanmasına sebep olur. Sade kesimler, dikkatlice dikilmiş pensler, kumaş özelliği dikkate alınarak seçilmiş tasarımlar doğru gelinlik klasiklerindendir. Düz, abartısız ve ipek kumaştan yapılmış gelinliklerde; balenler ile desteklenmiş tarlatanlar kullanmak yerine tüllerden yapılmış jüponlar kullanmak asil görünüm içerisinde olmanıza yardım eder. Etek kısmının aşırı kabarık durmasını isteyen hanımların balenli tarlatan kullanmaları doğru olabilir. Etek kısmının yumuşak dökümü, kat kat tülden yapılmış jüpon tarlatanlar ile kabartılır ise daha doğru olur.

Ayakkabı seçiminde ise gelinliğin stiline uygun, ayaklarınızın rahat edebileceği klasik, beyaz bir seçim yapılmalıdır. Taşıyabileceğiniz, hareketliliğiniz ile uyum içerisinde olan tasarımlar en doğru tercih olacaktır. Bunun en kolay ve doğru yolu ise sade, abartıdan uzak bir gelinlik ile sizin ruhunuzu yansıtan aksesuarları tercih etmenizdir. Moda ne olursa olsun düğününüzde gelinliğiniz ile kendi stilinizi yansıtın. Yıllar sonra düğün fotoğraflarına bakıp “ne kadar şık ve asil görünüyormuşum” demek elinizde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious