Gelinlik modası

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

MADONNA ve Jennifer Lopez giydi, Türkler özendi. 12 bin YTL'lik Jenny Packham imzalı gelinlikler, Türkiye'de 100'den çok sattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evlenenler arttı, lüks gelinlik pazarı patladı

Hazır gelinlik pazarı 2006'da yüzde 50 büyüyerek, 15 milyon dolara ulaştı. Evlenen sayısının % 7.5 artması ve 'sünnet anneleri'nin lüks gelinlik merakı satışları katladı.

Evlenen sayısı geçen yıl yüzde 7.5 arttı, hazır gelinlik satışları patladı. 2005 yılında 625 bin 635 kişi evlenirken; bu sayının 2006'da 700 bine yaklaşması, hazır gelinlik pazarının yüzde 50 büyümesini sağladı. Özellikle ithal markalara gösterilen talep şaşırttı. Hazır gelinlik pazarında yüzde 60 pazar payına sahip olduklarını belirten Beyaz Butik'in sahibi Fatoş Erbil, "Pazarın ciddi bir kısmı terzi ürünü ve alt gam ucuz atölye ürünlerinden oluşuyor. Terziler hariç olmak üzere bizim hitap ettiğimiz segmentteki pazar büyüklüğü 15 milyon dolar olarak tahmin ediliyor" dedi. Pazarın yüzde 50 büyüdüğünü kaydeden Erbil, özellikle lüks gelinlik talebinin giderek arttığını ifade etti. Erbil, "Sadece yeni evlenenler değil, ikinci evliliklerini yapanlar da artık gelinlik giyiyor. Daha önceki yıllarda geleneksel olarak buna çok hoş bakılmıyordu. Oysa şimdi özellikle kentlerde ikinci evliliklerde rahatlıkla gelinlik giyildiği için bu da talep artışını etkiliyor. Bunun yanı sıra anneler de erkek çocuklarının sünnet düğünü için abiye kıyafetleri andıran gelinlikler almaya başladı. Bu da talebi katladı" diye konuştu. Kullanıcıları arasında Keira Knightley, Nicole Kidman ve Madonna gibi isimlerin olduğu ve abiye bir elbiseyi andıran Jenny Packham imzalı gelinliklerin Türkiye'de çok popüler olduğunu belirten Fatoş Erbil, şöyle devam etti: "Gelinlik fiyatları 800 YTL'den başlıyor. Özel dizayn markaların fiyatı ise 12 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Jenny Packham markalı 100'ün üzerinde gelinlik sattık. Bu tür gelinlikleri sadece İstanbul'da değil Ankara, İzmir ve Antep'teki mağazalarımız aracılığıyla tüm Türkiye'de satıyoruz."

YABANCI DA ALIYOR
Fatoş Erbil, müşteri portföyünün yüzde 15'ini ise yabancıların oluşturduğunu anlatırken, "Sadece gelinlik almak için Ortadoğu, Ukrayna, Mısır, Lübnan, Yunanistan ve Suudi Arabistan'dan gelen müşterilerimiz var" şeklinde konuştu. Özellikle Mısır, Lübnan ve Suudi Arabistan'a klasik tarzda 'ağır' gelinlikleri sattıklarını belirten Erbil, bu ilgiden dolayı çok memnun olduklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious